Dospělý cyklista sráží na svém kole malého chlapce jedoucího po cyklostezce. Zprvu dramatická kolize naštěstí končí pouze lehkým zraněním malého sportovce. I na takovou nehodu z cyklistického prostředí z posledních měsíců vzpomíná mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník při pohledu do statistik nehodovosti cyklistů.

Ne všechny případy ovšem dopadají tak dobře. „Od září do uplynulého víkendu evidujeme 20 dopravních nehod cyklistů, většinou jde o srážku s osobním autem nebo srážku s jiným cyklistou,“ říká Voleník.

Policejní mluvčí Šárka Poláčková pak doplňuje čísla od začátku letošního ledna, ze kterých vyplývají alarmující závěry. Od ledna do září vzrostl počet nehod cyklistů v Ústeckém kraji v porovnání se stejným obdobím za loňský rok o 18 případů. „Z počtu 94 nehod cyklistů se letos zranilo 11 osob těžce,“ informuje Poláčková.

Rychlík Ústí nad Labem - Děčín - Liberec.
Rychlíků na Liberec v prosinci přibude. Vedení kraje nad tím kroutí hlavou

Nehodám kralují Děčín a Litoměřice, tedy města, mezi kterými vede populární Labská cyklostezka. Většina nehod se však podle policie odehrává na silnicích, kde se jezdci střetávají s auty.

„Napadané listí a vlhko mohou na silnici působit jako led, proto je důležité, aby cyklista jel přiměřenou rychlostí a ohleduplně. Doba denního světla se navíc už zkracuje a cyklista jako účastník silničního provozu by měl mít kolo řádně osvětlené, a to světlem i odrazkami. Na těle by měl mít reflexní prvky,“ připomíná Poláčková.

NULOVÁ TOLERANCE ALKOHOLU

Další příčina, která se na nehodách podílela hlavně v létě, byl alkohol. „Alkohol za řídítky svádí. Cyklista zastaví a místo vody si dá raději pivo. Ovšem i na něj se stejně jako na řidiče auta vztahuje nulová tolerance alkoholu. Pokud se v takovém stavu účastní dopravní nehody, může dostat stejně jako řidič pokutu až 50 tisíc korun,“ upozorňuje dopravní expert BESIPu Jan Pechout.

Alkohol podle jeho slov silně ovlivňuje vnímání i motorické schopnosti cyklisty. „Dotyčný má problém s rovnováhou, zároveň získává větší odvahu a ztrácí pud sebezáchovy. Špatně pak odhaduje rychlost, kterou jede,“ doplňuje.

První republika na zámku. Bučovičtí uspořádali kloboukové odpoledne ve stylu dvacátých a třicátých let.
Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

Škála zranění cyklistů v Ústeckém kraji je podle mluvčího záchranářů široká. „Velmi často jde o zlomené ruce a nohy, poranění dutiny břišní s nitrobřišním krvácením způsobeným řídítky, výjimkou ale nejsou ani krvácení do mozku. Kolikrát si lidé bohužel nevezmou přilbu a nehoda tak skončí o to vážněji,“ vyjmenovává Voleník.

BEZ PŘILBY RADĚJI ANI RÁNU

V souvislosti s nošením přilby pak Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti poukazuje na závažná zjištění. „Dopravní experti se shodují, že k asi 20 procentům smrtelných a těžkých zranění cyklistů by nemuselo dojít, pokud by bylo povinné používání cyklistické přilby pro všechny bez ohledu na jejich věk,“ podotýká Budský.

Povinnost použít během jízdy na kole přilbu mají osoby mladší 18 let. Přilbu musí mít správně nasazenou a řádně připevněnou. Statistiky nehod prokazují, že pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve třech čtvrtinách případů zasažena právě hlava či krk. „Když cyklista nemá přilbu a spadne, tak je 19krát blíže smrti než ten, který ji má,“ zmiňuje Pechout.

Ilustrační foto
Policisté se zaměřili na náklaďáky. Prohřešky objevili i na Rumbursku

Ve dvou třetinách případů by navíc bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou.

„Rodiče by měli dbát na to, aby přilbu nosily nejen jejich děti, ale i oni samotní. Občas potkávám lidi, kteří mají na hlavě místo helmy šátek. Prý se jim alespoň nepotí hlava. Některé mladé slečny zase nenosí přilbu kvůli účesu, aby nebyly rozcuchané. Každý by měl myslet na bezpečí, zdraví a život, to je přeci přednější než být na kole krásný,“ komentuje Voleník.

ZBĚSILÁ JÍZDA, FATÁLNÍ NÁSLEDKY

Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pro záchranáře vyznavači adrenalinové jízdy na kolech, a to zejména v lese.

„Měli jsme případ nad Novou Vsí na Střekově v Ústí nad Labem, kde jeli dva kluci na kolech lesem a jeden z nich se velmi vážně zranil. Utrpěl krvácení do břicha a poranění hlavy. V komplikovaném terénu bylo velice složité je najít, poslat k nim hlídku i vrtulník s lanem,“ vzpomíná Voleník s tím, že pokud už někdo podobný sport provozuje, měl by dbát na adekvátní vybavení.

Falzum smlouvy, kterým se zaštítila údajná lékařka z Ruska.
Pozor na podvodné seznamky! Milá slova a sliby se jen snaží vylákat víc peněz

„Apelujeme na vybavení všemi ochrannými prostředky, tedy přilbou, rukavicemi a chrániči páteře, kolen, bérců, holení i loktů. Adrenalinové sporty mají kouzlo, ale když dojde k nehodě a člověk není ničím chráněný, tak to hodně bolí a může to mít i fatální následky,“ dodává Voleník.