Děčín – Mohutný únik plynu na Ústecké ulici paralyzoval ve čtvrtek krátce po osmé hodině ráno dopravu v části Děčína. Silnici v okolí hliníkárny Constellium totiž během několika minut zablokovali policisté a hasiči –  hlavní tah na Ústí nad Labem se tak stal neprůjezdný.

Frekventovanou silnicí na Ústí nad Labem řidiči mohli znovu až projet kolem jedenácté hodiny. Do té doby museli využívat objízdné trasy. Ve městě se proto tvořily na mnoha místech kolony auta.

První problémy s plynem začali pociťovat zaměstnanci hliníkárny pracující v administrativní budově kolem osmé ráno. Krátce na to již oznámili únik plynu hasičům. Ještě před příjezdem hasičů a plynařů ale celou budovu firma rychle vyklidila. Evakuace se tak dotkla přibližně 40 lidí, kteří odešli na dvůr firmy.  
V budově byla také vypnuta elektřina.

„Výborně zafungoval jejich evakuační plán," pochválil je na místě Richard Musil z děčínského magistrátu, který má na starosti dobrovolné hasiče.

Do Rozběles, kde továrna zaměstnávající stovky lidí sídlí, mezitím vyrazili jak profesionální hasiči, tak i jejich dobrovolní kolegové ze všech tří děčínských jednotek. Celkem se na místě pohybovalo na tři desítky hasičů, jimž pomáhali policisté 
a strážníci. Ti především řídili dopravu. Místo úniku také ohraničili páskou.

Mezitím se začalo pracovat na vyřešení problému.

Nejprve bylo nutné se prokopat k místu havárie plynu, aby mohlo být jeho vedení opraveno.  To se dělo přímo před vrátnicí podniku.
Dostat se k poškozenému místu nakonec trvalo více než dvě hodiny.

„Ještě před polednem byl obnoven provoz na silnici I/62 a lidé se mohli vrátit na svá pracoviště," uvedl mluvčí společnosti RWE Lukáš Kresač s tím, že se při úniku ani při evakuaci nikdo nezranil.

Co bylo příčinou úniku plynu na Ústecké ulici je předmětem vyšetřování. S největší pravděpodobností ale za havárií stojí porušení potrubí –  v okolí totiž neprobíhaly žádné stavební práce, které by potrubí porušily.

Před několika týdny unikl plyn v Děčíně na Kamenické ulici. Ve večerních hodinách muselo být na pár desítek minut  evakuováno několik  místních lidí. K úniku plynu tady došlo kvůli stavebním pracím, kdy bagr prorazil plynové vedení.