Na záchranáře se obrátil zraněný muž krátce před třetí hodinou odpoledne, podle oznámení na něj měl spadnout přibližně metrový kámen. K nehodě došlo v Labském údolí v blízkosti masivu Kormidelník.

„Zraněný muž si stěžoval na bolesti pánve. Proto jsme na místo vyslali posádku s vrtulníkem. Při příletu byl pacient při vědomí a komunikoval," uvedl mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Petr Bureš.

Záchranáři zraněného namístě zafixovali a převezli jej do nemocnice.

Pro letecké záchranáře to není tento měsíc první akce v Labském údolí. Již na začátku května museli vyletět k muži, který spadl ze skály a jehož našli jiní dva turisté.

Kvůli nepřístupnému terénu se k němu museli záchranáři slanit přímo z vrtulníku. A přestože mu již poskytli první pomoc turisté, kteří jej našli, a v resuscitaci pokračovali i záchranáři, nebylo mu již pomoci. Utrpěl totiž taková zranění, která nemohl přežít. Stal se tak první letošní obětí skal na Děčínsku.

Již o týden dříve spadl ze skály jiný horolezec. Ten měl ale podstatně více štěstí, nehodu přežil bez vážnějšího zranění. Před deseti dny se pak zranil turista v oblíbené horolezecké lokalitě v Tiských stěnách. Rakouský horolezec nezvládl slézání Jánusovy hlavy. Společně s dalšími lezci se pustil do lezecké cesty s názvem Grand Prix 68. Ta má obtížnost výstupu, který je skutečně určen jen zkušeným.

„Podle nás to rozhodně nebyl žádný začátečník, ale chybu mohou udělat i velmi zkušení horolezci. Muž nedolezl k prvnímu jistícímu kruhu a základní postupové jištění při pádu nevydrželo. Takže spadl z výšky asi sedmi metrů," popsal okolnosti zranění Tomáš Plíva, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

„Měli jsme podezření na poranění bederní páteře a pánve. Konzultovali jsme tedy stav zraněného s dispečinkem ústecké linky 155 a ti povolali do skal vrtulník Letecké záchranné služby," uvedl k zásahu Tomáš Plíva. Dodal, že díky perfektní spolupráci s posádkou byl horolezec z místa nehody vyzdvižen v podvěsu pod vrtulníkem.

U podobného případu zasahovali loni v létě záchranáři přímo v Děčíně, kde se zřítil horolezec z jištěné via ferraty na Pastýřské stěně v centru města.

Šestatřicetiletý muž měl tehdy přelézat z jedné cesty na druhou, což je zakázané. A při tom se vycvakl z ferratového setu. Následně mu podklouzla noha a spadl z přibližně čtyřiceti metrů.

Muž si pádem způsobil řadu zlomenin, ale při transportu do ústecké nemocnice byl při vědomí.

Na podobné situace poměrně pravidelně cvičí nejen profesionální, ale i dobrovolní hasiči. V poslední době se několik cvičení konalo právě na via ferratě v Děčíně, která se již během několika měsíců stala velmi vyhledávanou.