Výbuch v kotelně a následné zhroucení tovární budovy rozeznělo ve středu odpoledne sirény nad Českou Kamenicí. Naštěstí jen v rámci mezinárodního cvičení záchranářů. Ti si zde tento týden nacvičují zásahy při mimořádných událostech s velkým množstvím zranění.

„Nevím, co stalo. Slyšela jsem jen obrovskou ránu, pak už jsem jen ležela. A kolem křik a sténání,“ odpovídala jedna ze zraněných záchranářům na to, co se stalo. Její dítě mezitím odnesli jiní záchranáři k ošetření do vojenské sanitky.

Když se k ní seběhli záchranáři, zjišťovali, co se zraněné ženě vlastně stalo a jak moc je zraněná. Spadla na ni totiž deska posetá hřebíky, z nichž jeden jí probodl stehno.

„Ten hřebík nesmí ven, je to blízko tepny, hrozilo by vykrvácení. Musíme tu desku odříznout,“ udělovala jasné pokyny mladá záchranářka. Snažil se ji sice zvyklat jeden z dozorujících vojenských zdravotníků, ale nedala se. A tak ke slovu přišla motorová pila, která ji měla vysvobodit ze sevření těžké desky. Přihlížející rozhodčí vše ale nakonec zastavili, a tak zůstalo pouze u naznačení vyřezání ženiny nohy z desky.

Mezitím se z vedlejší haly bývalého českokamenického závodu Benaru ozvalo sténání muže a výkřiky zdravotníků: „Hasiče, potřebuji hasiče. Rychle!“ Všechny jednotky záchranného systému totiž měly zcela jasně rozdělené úkoly.

Jako první vstoupili do zhroucené kotelny a zasažených továrních hal kynologové se speciálně vycvičenými psy. V továrně se totiž mělo podle předběžných informací záchranářů nacházet větší množství lidí a nebylo předem zcela jasné, kde všude mohou zranění být.

Zasypaní pod hromadou cihel, zavalení ve sklepě, zaklínění v šachtách, případně přímo v halách. Tam všude našli psi figuranty. Poté se jich ujali záchranáři, kteří nejprve zjišťovali zdravotní stav zraněných a provedli základní ošetření. Následně, pokud to bylo třeba, požádali hasiče o vyproštění zraněných ze špatně dostupných míst.

Po jejich vyproštění a přenesení na shromaždiště zraněných před tovární budovu se jich ujali vojáci ze 6. vojenské nemocnice.

A ani ti neměli lehkou práci. Na jejich ošetření totiž čekaly více než čtyři desítky figurantů. Ti všichni utrpěli při ničivém výbuchu zranění. Dalších přibližně sto lidí se staralo při středečním cvičení o jejich záchranu.

„Rescue Patrol se svými extrémními nároky na fyzickou a psychickou zdatnost účastníků řadí k nejnáročnějším cvičením tohoto formátu pořádaným na území republiky,“ říká ředitel českokamenických záchranářů, kteří dvanáctý ročník pořádají.

Letošní českokamenické cvičení je již dvanáctým ročníkem mezinárodního cvičení Rescue Patrol, které se v minulých letech konalo na různých místech republiky. Poprvé se záchranáři sešli v České Kamenici v roce 2000, kdy se cvičení účastnily pouhé tři jednotky. O rok později přijelo do Kamenice osm jednotek.

Postupem času začalo cvičení kolovat po republice. Letos se pak po čtyřech letech opět vrátilo do České Kamenice.