K nehodám dochází převážně ve stoupání od Lísky směrem na Křížový buk, ale také v blízkosti zatáčky, kde se se silnicí křižuje silnička směrem na Kunratice. K poslední z nehod tu došlo včera, kdy se srazila dvě osobní auta a čtyři lidé s těžkým zraněním skončili na ústeckém traumacentru. Silnice byla v době vyšetřování nehody uzavřená a policisté odkláněli dopravu.

Nad Lískou se jiná vážná nehoda odehrála letos 7. srpna. K těžce zraněnému člověku sem letěl vrtulník, který jej přepravil na traumacentrum.

Loni v srpnu si střet dvou osobních aut nad Lískou vyžádal pět zraněných, mezi nimi i dítě. To utrpělo středně těžké zranění a k vyloučení vážnějších zranění ho bylo nutné transportovat do traumacentra. Se středně těžkým zraněním k vyloučením vážnějšího záchranáři přepravili také jednoho dospělého, další tři zranění skončili v děčínské nemocnici.

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.
Vážná nehoda u České Kamenice: Srazila se dvě auta, čtyři lidé se zranili

V lednu 2021 se v Lísce na kluzké silnici střetla dvě nákladní auta, která zablokovala jeden jízdní pruh. Tvořily se tu dlouhé kolony, karambol se ale obešel bez zranění.

Velmi vážná zranění však utrpěli tři lidé při nehodě dvou aut, ke které tu došlo v srpnu 2019. Na pomoc vyjely dvě sanitky a vzlétly dokonce dva vrtulníky záchranářů. 

Vážným zraněním tu skončila v březnu 2019 také vyjížďka motorkáře, který v zatáčce vylétl mimo silnici. Do nemocnice jej transportoval vrtulník.

V září 2018 pak měla ve stoupání nad Lískou tragické následky nehoda motorkáře a sportovního auta, které po srážce začalo hořet. Motorkář utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Podle svědků auto při nehodě vybuchlo a celé shořelo, jako zázrakem se ale posádce vozu nic vážného nestalo.

Hasiči Rumburk. Ilustrační foto
Nemůžeme už jinak, říkají dvě třetiny rumburských hasičů a po letech sporů končí

Správa a údržba silnic nechala již v minulosti v nejrizikovějších místech u Lísky upravit silnici speciálním nástřikem zvyšujícím adhezi. Tyto nástřiky najdou řidiči i na mnoha dalších rizikových úsecích na Děčínsku.

Mezi nejnebezpečnější silnice v okrese však patří Šébr, silnice mezi Rumburkem a Šluknovem a také zatáčka v Ludvíkovicích. Kolize na silnici I/9 na Šébru, která je hlavní spojnicí Šluknovského výběžku s Prahou a denně tu projedou tisíce aut včetně těžkých kamionů, mají obdobný scénář - řidič zejména při nepříznivém počasí nezvládne zatáčku a skončí v příkopu nebo narazí do stromu. Mezi Jiřetínem pod Jedlovou na Děčínsku a Svorem na Českolipsku jsou na této silnici hned tři rizikové úseky.

Zatáčka v Ludvíkovicích směrem na Kámen je pak známá tím, že vynáší. I tady pak k bouračkám dochází nejčastěji, když začne pršet nebo sněžit. Mimo silnici tu s autem skončilo mnoho řidičů.

Několik obětí má už má na svém kontě také silnice mezi Rumburkem a Šluknovem. Celá silnice spojující východní a západní část Šluknovského výběžku je lemovaná křížky.

Mohlo by vás zajímat: ŘSD se vrhlo na opravu Kamenické, městu o tom předem neřeklo

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura