K neštěstí mohlo dojít ve čtvrtek večer v tunelu mezi přejezdy pod Červeným Vrchem a v Přípeři v Děčíně.
Čtyřiačtyřicetiletý muž si tady sedl na koleje a čekal, až pojede nejbližší vlak.

„Viděl jsem jen, jak z Podmokel hodně rychle vyjela policie. Když jsem je viděl stát na přejezdu, myslel jsem si, že vlak někoho srazil. Jenže během několika minut se znovu rozjel, policisté ale na místě pořád zůstávali," popisuje čtvrteční události očitý svědek.

Jak se později ukázalo, vlak opravdu muže sedícího na kolejích netrefil. Strojvedoucímu se jako zázrakem podařilo mezinárodní rychlík zastavit.

Svou roli v tom mohla sehrát relativně nízká rychlost, kterou vlak při vyjíždění z nádraží měl, a také to, že skrz tunely je poměrně dobře vidět, především obrysy postav stojících nebo sedících na kolejích.

„Policie předala muže do péče lékařů. Událost prověřujeme jako pokus o sebevraždu," potvrdila děčínská mluvčí policie Petra Trypesová.

Kvůli pokusu o sebevraždu nabral zpoždění nejen mezinárodní rychlík směřující do Německa, ale také jeden osobní vlak.

Zpoždění ale během čtvrtka nabíraly vlaky i v opačném směru, tedy z Německa do Děčína.

Na německé straně hranice totiž policie vyšetřovala střet člověka s vlakem EuroCity mířícím do Čech. Ten ale na rozdíl od události
v Děčíně skončil tragicky.

Téměř stejný příběh, jako se stal ve čtvrtek v Děčíně, zažil i strojvedoucí vlaku mezi Českou Kamenicí 
a Mlýny loni na jaře.

Podle tehdy dostupných informací si měl mladík lehnout na trať a hlavu položit přímo na kolejnici. Strojvedoucí vlak zastavil pomocí rychlobrzdy. Protože se jednalo o lesní, velmi těžko dostupný úsek železnice, naložil muže do vlaku 
a odvezl jej do nejbližší stanice.

Tolik štěstí ale neměl na stejné železniční trati nedaleko Kytlic sedmapadesátiletý muž, strojvedoucí již na klikatící se trati nestihl vlak včas zabrzdit.

Před několika lety se v Děčíně o sebevraždu na kolejích pokusil muž, který se na ně posadil a čekal na vlak. Přežil. Vlak navíc přijel z druhé strany, což muže, jak uvedl ve své výpovědi, zaskočilo.

V loňském roce dobrovolně zemřelo v Ústeckém kraji 113 lidí, z toho dvanáct v okrese Děčín. Děčínsko tak patří mezi tři okresy Ústeckého kraje s nejnižším počtem sebevražd. Méně jich bylo pouze na Lounsku (10), na Mostecku jich pak bylo naprosto stejně jako na Děčínsku.

Výrazně častěji se pro sebevraždu rozhodli muži, těch bylo v celém kraji devadesát jedna. Skok pod vlak nebo pod auto přitom nepatří mezi nejoblíbenější způsoby sebevraždy, rozhodla se pro ně přibližně desetina všech sebevrahů, kteří při svém pokusu zemřeli. Nejvíce sebevrahů, stejně jako v předchozích letech, se rozhodlo oběsit nebo uškrtit.
Srážky s vlakem ale patří 
k nejnebezpečnějším vůbec. Vlak totiž váží desítky, často i stovky tun. V roce 2015 evidovala Drážní inspekce na Děčínsku čtrnáct srážek lidí a aut s vlakem. Při nich bylo zraněno jedenáct lidí lehce, tři poté těžce. K úmrtí nedošlo.

Největší železniční nehodou na Děčínsku posledních let byla loňská zářijová srážka osobního vlaku a kamionu, který vjel ve Šluknově na přejezd i přesto, že 
v tu chvíli na výstražném zařízení již svítila červená. Zranilo se několik lidí, nejvíce pak mladý strojvedoucí, který s následky zranění bojuje dodnes. Jeho kolegové pro něj dokonce uspořádali sbírku.