"Ze záznamů ve vlaku a staničního zabezpečovacího zařízení výhybny Ústí nad Labem jih vyplynulo, že rychlost vlaku v době nehody činila přibližně 108 km v hodině," uvedl Jan Kučera, náměstek generálního inspektora Drážní inspekce.

Podle nastavení návěstí byla ale jízda vlaku ve stejném místě povolena rychlostí nejvýše 50 kilometrů v hodině. Není ale vyloučena ani technická závada na vlaku.

Pokud prohlídka soupravy neukáže poškození brzd, vina s největší pravděpodobností padne na mrtvého strojvedoucího. "Nějak tak to nejspíš bude, i když závadu na vozidle vyloučit nemůžeme, takže příčinu nehody zatím nelze definitivně určit," řekl Kučera.

Havarovaná jednotka byla vyrobena byla v roce 2001 a přestože byla pátá nejstarší svého typu, technická závada je podle expertů nepravděpodobná. Strojvedoucí podle nich nejspíše omezující signál nečekal a přehlédl ho.

Jak dále Kučera uvedl, detailní rozbor záznamů bude k dispozici koncem týdne.

Doprava se ke svým jízdním řádům vrátí už zítra. Podle Radka Joklíka z tiskového oddělení Českých drah bude kromě průjezdu rychlíků a mezinárodních vlaků obnoven také provoz osobáků.

"Běžné elektrické jednotky CityElefant budou mezi Prackovicemi a Ústím taženy dieselovou lokomotivou. Cestující tedy již nebudou muset přestupovat na náhradní autobusovou dopravu, která tím skončí," dodal Joklík.

Původní opatření bylo takové, že od rána bude mezi Ústím a Prackovicemi nad Labem jezdit Regionova a v Prackovicích si cestující přestoupí co Elefantu. Nakonec se podařilo ale sehnat lokomotivu nezávislé trakce, která má spřáhla uzpůsobena pro tažení CityElefantů.

České dráhy vyjadřují hlubokou soustrast rodině strojvedoucího, který zahynul při včerejším vlakovém neštěstí mezi Prackovicemi a Ústím nad Labem. Zároveň se omlouvají zraněným cestujícím i všem ostatním účastníkům této mimořádné události.

České dráhy připravují odškodnění účastníků tragické nehody v Ústí Vaňově. Zveřejnily kontakty, na kterých se mohou postižení přihlásit.

„Prosíme účastníky nehody, kteří utrpěli újmu na zdraví nebo na majetku, aby kontaktovali právní odbor Generálního ředitelství ČD, konkrétně Františka Sejrka na telefonech 972 232 777, 602 289 248 nebo Marcelu Potužákovou na telefonu 972 233 373. Pracovníci Českých drah jim poskytnou veškeré potřebné informace,“ uvedl Radek Joklík, tiskový mluvčí ČD.

Dodal, že jde samozřejmě i o taková záležitosti jako poškozené oblečení nebo rozbité brýle. K samotné nehodě uvedl, že „v tuto chvíli lze konstatovat, že podle vyjádření Drážní inspekce překročil vlak povolenou rychlost.“

Úterní dopravní opatření:

Vlaková doprava je částečně obnovena. V poškozeném úseku, tedy mezi Ústím a Lovosicemi, ale rychlíky a mezinárodní vlaky jezdí s připojenými dieselovými lokomotivami. Vlaky tak dosahují přibližně 20 minutových zpoždění.

Všechny osobní vlaky jsou v úseku Ústí nad Labem, hlavní nádraží - Lovosice nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Podle serveru Českých drah bude termín odstranění následků zhruba 30 dnů, opatření v osobní dopravě se budou zaváděny postupně dle vývoje opravy.

Osobní vlak obsazený ucelenou vlakovou jednotkou CityElefant vykolejil včera v 16.47 v Ústí nad Labem ve Vaňově. Při nehodě zemřel strojvedoucí a dalších 11 lidí bylo zraněno. Dva z nich ještě stále leží v Masarykově nemocnici a jejich poradění jsou vážná.

Okolnosti nehody dále sledujeme!

Zpracoval Filip Vlček, František Roček s použitím podkladů ČTK