V posledních dnech si na zašlou slávu textilní velmoci vzpomnělo nejedno město. I když by raději nevzpomínalo. Rozjela se totiž ve velkém výroba roušek. A to nejen po domácnostech, ale právě i v textilních firmách. V Krásné Lípě tak jedna z firem dělajících nábytek přešla na roušky, ty dělají i v továrně běžně vyrábějící punčochy nebo špičkové svetry.

Charakter lidí se ukáže právě v době největších krizí. A jednu z takových právě prožívá i Česko, které prakticky ochromila nákaza koronavirem. Jednou z možností jak se proti němu chránit, je nošení ideálně respirátorů, nebo alespoň roušek. Jak se ale velmi záhy ukázalo, ani jedno nebyl schopen stát zajistit v takovém množství, aby pokryl potřeby alespoň zdravotníků, hasičů nebo policistů.

To, co se stalo minulý týden ale vyrazilo dech mnohým škarohlídům. Stát se o nás nepostará? Nevadí, postaráme se sami, řekli si mnozí. A téměř celá země v obrovské vlně solidarity začala šít roušky. Po desítkách, po stovkách. Pro domovy seniorů, zdravotníky, pro starší spoluobčany. Na některých vesnicích jsou domácí manufaktury dokonce tak výkonné, že během tří dnů zvládly našít ochranu obličeje pro všechny obyvatele.

Virus za několik týdnů, možná měsíců s největší pravděpodobností zmizí a jednou se o něm budou děti učit stejně jako se dnes učí o Španělské chřipce. Co by ale nemělo úplně vymizet, je lidská soudržnost a solidarita nejen se slabšími a ohroženějšími.