Když premiér Andrej Babiš minulý týden ve čtvrtek večer oznámil, že v pátek vláda hranice otevře, mnoho lidí z toho mělo radost.
A jak Babiš řekl, tak také vláda v pátek brzy ráno učinila a hranice od pátečního poledne otevřela. Zcela mimo schválený harmonogram, který s takovým krokem počítal až 15. června.

Počítal s ním nejen harmonogram vlády, ale také například podnikatelé, napojení na přeshraniční turistický ruch. Například hospodští měli jen pár hodin na to, aby se připravili na víkend, kdy dorazilo větší množství lidí od sousedů. Někteří ani neotevřeli, protože se připravit nestihli.

S pevným datem v polovině června počítaly také České dráhy, které až příští týden plně obnoví provoz na přeshraničních spojích. Počítalo s tím koneckonců i samotné Německo, protože tak zněla domluva.

Když pak vláda v pátek hranice odblokovala, Sasko narychlo přispěchalo se svým vstřícným opatřením nezakazujícím vstup ani turistům nebo lidem mířícím za tolik oblíbenými nákupy.

Nebýt toho, mohli jsme se ještě dalších deset dní přes hranice jen dívat. Tak, jako se stále dívají lidé v západních Čechách. Bavorsko se totiž, stejně jako spolková vláda v Berlíně, drží dohodnutých termínů.