Mnozí pořadatelé se stále upínají k naději, že bude možné vánoční trhy alespoň v nějaké omezené míře uspořádat. Jiná města, například Krásná Lípa, se již jasně přihlásila k tomu, že letošní rozsvěcení vánočního stromu, stejně jako adventní koncerty, bude muset být bez lidí na náměstí nebo v kostele.

To ale neznamená, že nebudou moci nasát alespoň zprostředkovaně trochu vánoční atmosféry. Stejně jako ve škole nebo při bohoslužbách pomůže internet a streamování. Stejně tak si lidé budou muset odpustit setkání nad svařákem. Restaurace nebo vinárny sice smí prodávat z okýnek, ale konzumace alkoholu na veřejnosti není povolená. Ani na tom se nic pravděpodobně nezmění, stejně jako na omezení počtu lidí, kteří se mohou setkat.

Myslet si, že se do začátku prosince pravidla natolik uvolní, že bude možné podobné akce pořádat, je přinejmenším naivní. A především nezodpovědné. Je fér říct na rovinu, že letošní vánoce, bohužel, budou trochu jiné. Také je potřeba vysvětlovat, že se neomezujeme pro blaho papalášů kdesi v Praze, ale že to děláme pro sebe.

Ono by nás pár svařáků a pár setkání u vánočních stromů mohlo velmi rychle hodit o týdny zpět. Snadno by se tak ze svátků radosti mohly stát svátky smutku.