V posledních letech si obce zvykly, že spolu s rostoucí ekonomikou také výrazně rostou jejich příjmy. Tomu je ale podle všeho nyní konec. „Zatím je těžké něco odhadovat, ale pravděpodobně to nebude příjemné. Otázkou také je, co současná situace udělá například s již přislíbenými dotacemi,“ hledí do příštích měsíců nejistoty starosta Krásné Lípy a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář.

S podobnými obavami hledí do budoucna drtivá většina starostů. Rušno je kvůli budoucímu ekonomickému vývoji na děčínském magistrátu. „V současné době probíhá vyhodnocování plánovaných investic a plánované údržby majetku. Jednotlivé odbory řeší, na jakých položkách se dá ušetřit, rozhodnuto ale zatím není,“ řekl minulý týden mluvčí magistrátu Luděk Stínil.

Karanténní středisko bude v areálu státních hmotných rezerv.
Děčín pomůže lidem bez domova. Zřídí pro ně karanténní středisko

Již nyní je více než jasné, že dopady epidemie koronaviru na ekonomiku a život lidí budou drtivé. Obce ale mají jednu velkou možnost, jak pomoci alespoň části svých občanů se s touto nelehkou dobou vypořádat. A to právě prostřednictvím veřejných zakázek, kterých nyní bude pravděpodobně výrazně méně, než kolik mělo být.

Při škrtání investic by obce a města měla dbát na to, nakolik je oprava třeba školy nebo ulice nezbytná a o další rok nebo dva ji nebude možné odložit. Měly by se také zaměřit na investice, které mohou v souladu se zákonem zadat místním živnostníkům a firmám zaměstnávající především místní lidi. To se týká hlavně menších oprav nebo nákupů, které radnice rozdělují na základě nabídek od oslovených firem, případně napřímo. To je podpora podnikání, kterou obce zvládnout mohou a nebude je nic stát.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Bude Lužická nemocnice kraje? Radní koupi doporučili, rozhodnou zastupitelé