Pro obce je to nečekaný a hlavně velký zásah do jejich rozpočtů. Kvůli zrušení superhrubé mzdy přijdou nejméně o dvacet miliard korun. Premiér Babiš sice při jednání v Senátu nabídl kompenzaci 15 miliard, přesto ale budou muset obce dál škrtat. Na každého svého obyvatele téměř 470 korun.

To je v případě Děčína necelých 23 milionů korun, které si musí pro příští rok škrtnout. To je třetina dotace dopravnímu podniku nebo rozpočet městské knihovny na více než jeden rok.

Vánočně vyzdobený dům a zahrada v Benešově nad Ploučnicí opět svítí.
OBRAZEM: Nasvícený dům v Benešově nad Ploučnicí oznámil začátek adventu

Obce se tak musí vyrovnat s další ztrátou, kvůli propadu ekonomiky očekávají v příštím roce výrazně nižší daňové výnosy. V případě Děčína tento by tento propad měl být pro příští rok v porovnání s letošním schváleným rozpočtem 118 milionů. Dohromady tedy 140 milionů z přibližně miliardového rozpočtu.

Snížení daňové zátěže rozumným způsobem je přitom krok správným směrem. Pro jeho schválení si ale sněmovní většina vybrala tu nejhorší možnou dobu. Tu správnou promeškala v dobách ekonomického růstu, kdy by si města ztráty části příjmů nejspíše nevšimla. Vykompenzoval by je totiž růst hospodářství. Takto ale v časech krize nezbývá než škrtat. Tvrdě škrtat, na což doplatí ti, kterým měla daňová reforma pomoci.