Zubař, ORL, gynekolog nebo dětský lékař. To jsou jedny z nejčastějších odborností, které na malých městech nejvíce chybí. Nejinak je tomu i na Děčínsku, například v České Kamenici. Tedy více než pětitisícovém městě, do kterého za zdravotní péčí jezdí i lidé z okolních vesnic. Problém je ale v tom, že se mnohdy nemají kde nechat ošetřit.

Vedení města si je problémů s nedostatky lékařů vědomo a proto spustilo zajímavý stipendijní program. Pokud se student medicíny upíše k tomu, že bude po ukončení školy mít ordinaci právě v Kamenici, může získat 100 tisíc korun za akademický rok. To spolu s krajskou podporou dává dohromady solidních 16 tisíc korun za měsíc. Podobně se zachoval také Varnsdorf, který medikům nabízí 25 tisíc korun za semestr.

Podobná stipendia možná pomohou jednotlivým městům, ale neřeší samotný problém. Vytvoří nanejvýš konkurenční prostředí mezi městy, která se budou snažit studenty přeplácet. Kdo uspěje, je jasné. Vyšší bere. Tedy hned po Praze a velkých nemocnicích.

Tím, kdo by tento problém měl řešit, je stát a zdravotní pojišťovny. Například větší podporou lékařských oborů nebo snadnějšími atestacemi, aby se lékaři mohli snáze zapojit do praxe. Ani stát, ani pojišťovny ale nedostatek lékařů nijak efektivně neřeší a jak bývá zvykem, přehazují tento horký brambory na obce. Tentokrát ale hrají mnohem vyšší hru, než když se jedná jen o nějaká razítka či formuláře, které stát obcím nařídí. Hraje se o zdraví a životy lidí.