Často slyšíme, jak je ta dnešní mládež zhýčkaná, pracovat moc nechce, je vybíravá a podobně. Kdo to tvrdí, měl by si udělat čas a zajet na chvíli do Českých Kopist na Litoměřicku. Na jednom z tamních polí jistě potká partu mladých lidí, studentů. A budou makat, trhat, sázet, čistit, co je potřeba. A zadarmo. Jako dobrovolníci.

Na tamním Svobodném statku na soutoku aktuálně pracují lidé nejen z Česka, ale také z Velké Británie, Bulharska, Belgie a Španělska. Místo trávení prázdnin třeba někde na prosluněné a rozpálené pláži, s koktejly v ruce, nebo místo toulek nádhernou horskou krajinou s dechberoucími výhledy, jsou na farmě na Litoměřicku a makají. Dělají s cibulí, sází kedlubny, sbírají maliny, vybírají brambory.

Proč? Myslí ekologicky, chtějí si to zkusit, láká je zemědělství. Neremcají, makají, ve volnu se samozřejmě i baví, zlepšují si angličtinu, poznávají náš kraj.

Myslím, že je to super. Že vlastně obětují část svého volna a pomáhají, i když nemusí. Vzdělávají se, propojují různé země a světy. Tak neházejme všechny do jednoho pytle, mladí totiž umí zabrat. Na Litoměřicku je jasný důkaz.

Možná je to inspirace pro nás všechny, občas místo remcání jít někam přiložit ruku k dílu. Jen tak, jako dobrovolník, udělat dobrý skutek.