Zatímco ve velkých městech jasně volby ovládly sněmovní strany, především ANO a SPD, v těch menších do výsledků výrazně promluvila místní politická uskupení.

Tím nejvýraznějším příkladem na Děčínsku je z větších měst Varnsdorf, kde se oproti předchozím volbám výrazně propadlo ANO, hnutí Andreje Babiše přišlo i kvůli radarové kauze o polovinu voličů. Vítězem se tak stal Náš Varnsdorf, který o budoucí koalici jedná s Volbou pro město Varnsdorf a ODS.

Zastupitelstvo Děčína.
V Děčíně jasně vyhrálo ANO. Podívejte se na tváře nových zastupitelů

Jednoznačným vítězstvím lokálních politických subjektů ale skončily volby v některých městech mezi 3500 a 5000 obyvateli. Žádného partnera pro vládnutí nepotřebuje Sdružení 2022 v Krásné Lípě nebo Koalice pro Kamenici v České Kamenici. Ty částečně těží z toho, že města jejich velikosti jsou zpravidla pod rozlišovací schopnosti velkých stran. A pokud není, neslaví zde v posledních letech žádné velké úspěchy. Oproti politickým stranám ze svých měst vedou kampaň nejen měsíc před volbami, ale po celé čtyři roky. Nikoliv pomocí plakátů, ale pomocí každodenní práce, na kterou mají ve velkých městech politici zástupy úředníků. Navíc bez kontroverzí nebo skandálů. Jak vidno, své plody v podobě většinových volebních zisků to přináší.