Kolaps nemocnice by byl fatální pro celý systém zdravotní péče na Šluknovsku. Nejde totiž pouze o to, že pacienti se zánětem slepého střeva nebo infarktem budou muset jet v sanitce více než padesát kilometrů. Na nemocnici jsou ale navázané prakticky všechny soukromé ambulance. Od praktických lékařů až po ty odborné. Pro léčbu svých pacientů využívají mnohdy právě nemocnici, především v diagnostické oblasti. Tedy například rentgen nebo laboratoř. Pokud je nebudou mít k dispozici, reálně se tak může zhroutit kompletně celé zdravotnictví na Šluknovsku.

Proto se není čemu divit, že lidé mají strach o zdraví a životy své a svých blízkých. Vyrazili dokonce protestovat do 70 kilometrů vzdáleného Ústí nad Labem před sídlo hejtmanství. O tom, jak se kraj, potažmo Krajská zdravotní, k osudu 55 tisíc lidí ze Šluknovska staví, svědčí jedna jediná věc. Nikdo z krajských politiků nebo představitelů Krajské zdravotní si nenašel jedinou minutu, aby mezi demonstranty na prostranství před krajským úřadem přišel a řekl jim, jak se věci mají.

Demonstranti byli kromě bubínků a píšťalek vyzbrojení také transparenty. Někdy se na nich byli vtipně hořké rýmovačky, jindy emotivní hesla. Minimálně v jednom ale měli pravdu. Lidé ze Šluknovského výběžku si platí stejné zdravotní pojištění jako obyvatelé zbytku republiky. Nemají žádné slevy za horší dostupnost zdravotní péče. Je proto povinností veřejné správy jim tuto zdravotní péči v podobě dostupné fungující plnohodnotné nemocnice zajistit. Přehazování horkého bramboru odpovědnosti tomu nepomůže.

Demonstrace proti zrušení nemocnice v Rumburku před Krajským úřadem v Ústí nad Labem.

Demonstrace proti zrušení nemocnice v Rumburku před Krajským úřadem v Ústí nad Labem. Foto: Deník / Karel Pech