Děčínský zámek, na který každoročně přijde více než 60 tisíc návštěvníků, bude mít pravděpodobně nového ředitele. Po dvanácti letech ve funkci radní odvolali stávající ředitelku Ivetu Krupičkovou. Za dobu jejího ředitelování se děčínská dominanta proměnila, především díky evropským dotacím získaným městem, k nepoznání.

Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura.Zdroj: archiv

„Paní Krupičková řídila Zámek Děčín dvanáct let. Je za ní vidět spousta dobře odvedené práce, které si velice vážím, nicméně současné vedení města má zcela jinou představu o řízení této příspěvkové organizace a fungování děčínského zámku, jednoho z našich nejvýznamnějších turistických cílů,“ vysvětlil důvod odvolání primátor Děčína Jaroslav Hrouda. Později radní mluvili o potřebě větší ekonomické rovnováhy této příspěvkové organizace. Přesný důvod ale nezazněl. Ani to, co přesně jinou představou míní.

Odvolávat ředitele příspěvkových organizací a vyhlašovat výběrová řízení na jejich posty je nezpochybnitelným právem vedení měst. Dokonce by se tak mělo dít v pravidelných intervalech, ve kterých by měli ředitelé obhajovat svou koncepci řízení. Někteří ředitelé jsou na svých místech i více než 30 let a za tu dobu může vzniknout určitá provozní slepota.

Zámek Děčín.
Ředitelku děčínského zámku Ivetu Krupičkovou odvolali

Potud je vše v pořádku. Děčínští radní dali ale případným zájemcům o vedení nejnavštěvovanějšího zámku v Ústeckém kraji na přípravu do výběrového řízení velmi málo času, pouhých deset pracovních dnů. Například Národní památkový úřad má otevřené výběrové řízení na řadového referenta majetkové správy měsíc.

Výběrko radní vyhlásili 15. května, poslední přihlášky radnice přijme 29. května. Za tu dobu se musí každý zájemce seznámit s chodem zámku, připravit koncepci a dát ji na papír. Pokud uspěje, což se dozví v průběhu června, musí se být schopen prakticky okamžitě vyvázat ze svého současného zaměstnání, pokud je někde zaměstnán. Což může být vzhledem k výpovědním lhůtám poměrně problematické. Radní totiž mají představu, že vítěz nastoupí od začátku července.

To možná zvládne někdo místní, který zámek zná a který mohl vyhlášení výběrového řízení tušit. Děčín by ale měl mít mnohem vyšší ambice. Měl by chtít do čela tak významné památky toho nejschopnějšího. Takového za dva týdny bude těžko shánět. Nelze se pak divit hlasům, které mluví o tom, že vítěz je předem znám.

Jediným kandidujícím europoslancem je teplický zastupitel Jaromír Kohlíček (KSČM)
Student i europoslanec. Do boje o Brusel míří 63 lidí