Radnice se zaklínala bezpečností a snahou o zklidnění dopravy. Následující měsíce jí daly za pravdu. Od loňského května radary naměřily více než 115 tisíc přestupků a Studánečtí si libují, jak se doprava zklidnila.

Dříve totiž auta touto městskou částí běžně jezdila stovkou. Na padesátce. Záhy se začaly objevovat pochybnosti o zadání zakázky, na kterou na první pokus neproběhlo otevřené výběrové řízení. To uspořádal Varnsdorf až nedávno. Mnohem více, možná i úměrně množství lidí přistižených při překročení rychlosti, ale začal vadit způsob měření, respektive odměňování firmy Water Solar Technology, které radary patří. Ta dostávala podle staré smlouvy 290 korun za každý naměřený přestupek, v čemž spatřují mnozí zásadní rozpor se zákonem.

close Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura. info Zdroj: archiv zoom_in

Krom jiným ministerstvo vnitra nebo soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn. „Čím více odhalených přestupků, tím větší odměna třetímu subjektu, to je něco, co judikatura dlouhodobě odsuzuje a říká: takto to možné není,“ řekl Kühn v pořadu Reportéři ČT. Postupně se do sporu začala více a více vkládat i veřejnost.

Mezi lidmi to vře naštvaností, řadě z nich totiž přišlo i deset nebo dvacet výzev k dobrovolnému zaplacení pokuty. Jinak prý bude zahájeno správní řízení. Někteří z nich se kromě nadávání na sociálních sítích pustili i do skutečného odporu. Část z nich to pojala s humorem a před radnici postavila auta ozdobená plakáty. Na těch stálo: Stydím se za svého starostu nebo Držím benzinovou dietu dávajíc najevo, že auto před radnicí bude hodně dlouho. Za oknem jednoho ze čtyř aut, která takto před radnicí stála, se objevil i smuteční věnec se stuhou s něhou vzpomínající na transparentní zakázky.

Jiní si ale vybrali způsob protestu, který je dalece za čárou. Tím prvním bylo zveřejnění fotek a přesné adresy domu, kde bydlí majitel firmy Water Solar Technology. Mnohem dál, dokonce za hranici vytyčenou trestním právem, zašel pak někdo, kdo výbušninou odpálil dva ze tří radarů. V internetových diskuzích se následně objevilo nemálo nadšených reakcí nad bombovými útoky. Ano, jsou to bombové útoky. A pro ty není v jakémkoliv protestu ani to nejnepatrnější místo. Nesmí být, pokud nechceme být svědky dalšího násilí, které by mohlo zasáhnout i lidi. Nejen neživé radary.