Nemocnici máte vlastně za rohem, přesto vás sanitka poveze téměř třicet kilometrů. Ten špitál o pár ulic dál je totiž v Německu. Přesně v takové situaci žijí lidé na Šluknovsku. Tam zajišťuje zdravotní péči nemocnice v Rumburku, v okolí je ale řada dalších špitálů, kde by se čeští pacienti mohli léčit. Všechny jsou ale v Německu.

close Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura. info Zdroj: archiv zoom_in Starostové z regionu, kde žije na 55 tisíc obyvatel, se snaží dlouhodobě přesvědčit stát, aby souhlasil s ošetřováním českých pacientů na druhé straně hranice. A hlavně s proplácením takové péče. Prostě proto, že velká část z nich má výrazně blíže německý špitál než ten český. Snahy starostů zesílily ještě poté, kdy se nemocnice v Rumburku dostala do velkých personálních i finančních potíží. Rumburk, kterému špitál patří, do ní posílá ročně desítky milionů a to je nad jeho síly.

Pokud nemocnici nepřevezme kraj, se kterým jedná, ještě letos ji zavře. Z 25 kilometrů by to rázem bylo do nejbližší nemocnice kilometrů 60. Po posledních jednáních získala snaha starostů podporu ministerstva zdravotnictví, které souhlasí s pilotním projektem. Do toho by se zapojila především německá zdravotnická zařízení a české zdravotní pojišťovny.

Německé nemocnice s poskytováním péče problém nemají, koneckonců by jim pomohli čeští pacienti naplnit kapacitu. Čeští pacienti se pak ani nemusí bát jazykové bariéry, velká část zaměstnanců nemocnic v Sebnitz nebo v Ebersbachu jsou totiž Češi.

Vstřícně se k takovému projektu staví i Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má nejvíce klientů ze všech pojišťoven. To je první dobrá zpráva týkající se zdravotní péče ve výběžku za mnoho posledních let. Jak by taková spolupráce mohla fungovat, by se mohli všichni zúčastnění inspirovat na česko-rakouském pomezí mezi Českými Velenicemi a Gmündem, kde si pomáhají za přispění Evropské unie již řadu let.

Lidé se velmi často podivují, proč to nelze, když obě země jsou členy Evropské unie. Té unie, která umožňuje volný pohyb pracovníků, nestaví hranice při přesunu kapitálu ani prodeji zboží. Zcela automaticky je ale neodbourává při poskytování příhraniční zdravotní péče. Přitom i to by měla být Evropská unie.