Sucho trápí celou střední Evropu dlouhé roky. Situace je natolik vážná, že se jí již začali zabývat dokonce i politici na nejvyšší úrovni. Některým lidem ale ani to nestačí na to, aby začali s vodou šetřit a vesele si napouštějí bazény nebo zalévají trávníky vodou z vodovodů.

V některých obcí došla situace tak daleko, že lidem zakazují zalévat nebo právě napouštět bazény. „Máme už prázdné vodojemy a museli jsme náš vodovod přepojit na záložní zdroj z Hřenska,“ vysvětlil ludvíkovický starosta Jiří Šturma.

Pokud by někoho lidé z obecního úřadu přistihli při porušení zákazu, mohou mu dát pokutu až pět tisíc korun. Ludvíkovice totiž patří k těm obcím, které mají svůj vlastní vodovod. Díky loňské úpravě obchodních podmínek a smluv s jednotlivými odběrateli tak nyní mohou sankci po případných hříšnících efektivně vymáhat prostým přičtením k ceně spotřebované vody.

Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura.Bohužel až tak tvrdá represe, respektive pohrůžka represí, u mnohých lidí zabrala. Dříve Ludvíkovice měly poměrně často problémy s nedostatkem vody. Loni, kdy sankce zavedly, se s žádným porušením zákazu nesetkaly. Starosta připouští, že už při loňském vyhlášení počítal s tím, že bude fungovat především jako psychologický strašák.

Jsou ale vesnice, kde ani zákazy majitelům bazénů vrásky na čele nedělají. Podobných nádrží jsou přitom v každé vesnici desítky, jedná se tak o stovky, někdy i tisíce kubíků pitné vody, které pak někde chybějí. Třeba u sousedů, kteří mají tu smůlu, že bydlí o trošku výše a kvůli poklesu tlaku k nim voda nevystoupá. Někteří neváhají obcházet zákazy tím, že si bazény napouští v noci, kdy je nikdo nevidí.

Staví tak své pohodlí nad základní lidskou potřebu. Tedy napít se nebo osprchovat. Přitom stačí velmi málo. Zvednout telefon, zavolat na vodárny a nechat si vodu dovézt cisternou. Bezohlednost majitelů bazénů zastaví zřejmě jedna jediná věc. Jejich vlastní vyschlé kohoutky. Plný bazén totiž není právem, je luxusem a v posledních letech i rozmarem, který mohou alespoň trochu zmírnit vodou dovezenou v cisterně.