A pokud po svém psovi neuklidili, hned na ně dotyčný přivolal strážníky, aby dali pokutu. Jednorázová akce, která se ale podle sdělení z obce bude někdy opakovat.

Ano, je to jedna z možností, jak ukázat pejskařům, že mají uklízet. Dát jim pokutu s tím, že si to zřejmě příště rozmyslí a po psovi uklidí. Kdo si pořídí psa, přebírá za něj veškerou zodpovědnost. Tedy i to, pokud Alík neumí doma chodit na psí záchod, a potřebu vykoná venku na chodníku nebo u hřiště, kde si hrají děti, tak by měl po něm páníček uklidit.

Ono nejde jen o dobrou vůli, jak to někteří vnímají. Je to povinnost. Podle občanského zákoníku majitel psa nesmí obtěžovat jiné lidi hlukem, pevnými a tekutými odpady. Znečišťování životního prostředí řeší svým způsobem i zákon o veterinární péči. Na nakládání s organickým odpadem včetně psích exkrementů pamatuje i vyhláška o odpadech.

Někteří pejskaři se také mylně domnívají, že o psí výkaly se mají postarat v rámci úklidu technické služby. Vždyť od čeho pak lidé platí poplatky za psa? Jenže přesně toto je problém, patrný zejména v menších obcích. Všechno totiž stojí peníze. Případné odstraňování psích výkalů nemůže z hygienického nařízení udělat kde kdo s lopatou, obce si na to musí objednávat specializované firmy. A kde na to mají brát? Poplatky za psa takovou položku rozhodně nepokryjí.

V děčínském pivovaru Nomád proběhla Kočkiáda.
FOTO: Kočkiáda u Nomáda nabídla soutěž o nejlepší hermelín i nová piva

A je třeba si uvědomit ještě jednu věc. Tím, že jsou trávy, chodníky a jiné plochy poseté psími výkaly, hrozí kromě toho, že do toho člověk velmi snadno šlápne, i značné zdravotní riziko znečištění životního prostředí. Prach suchých výkalů vířený například při sekání zelených ploch, znečištěné travnaté plochy parků, vody a podobně, mohou být rizikovým faktorem jak pro lidi, tak pro samotné psy.

Proto nejjednodušší způsob, jak pomoci a ušetřit, je po svém psovi uklidit. Některá města a obce na to mají speciální odpadkové koše, na kterých jsou k dispozici také ekologické pytlíky na hovínka. Všechno to je jen o individuálním přístupu a toleranci. Platí ale jasná rovnice: Mít psa, rovná se, na ulicích po něm uklízet.