Již třikrát letos unikly do říčky Křinice z krásnolipské barvírny na textil chemikálie. Úřady, které to mají v kompetenci ale zatím nezasáhly a nepadla žádná pokuta.

Různé odstíny hnědé a červené máme v přírodě spojené především s podzimem, kdy odcházející léto barví stromy do uchvacujících barev. V Krásné Lípě si takových barev užívají po celý rok. Ale zcela nedobrovolně.

„Celý areál je dlouhodobě problémový a byl v insolvenčním řízení. Funguje nahodile s těmito negativními důsledky. Zařízení už dnes nesplňuje podmínky, čistička se rozpadá a orgány, které jsou k tomu způsobilé, by měly v té věci jednat a zamezit tomu, aby se takové věci opakovaly. Na hranici národního parku je to nepřípustné,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Město se proto letos po každém úniku barvy do Křinice obrátilo na vodoprávní úřad rumburské radnice a na Českou inspekci životního prostředí. Ale zatím bez jakéhokoliv výsledku, majitel areálu za znečišťování říčky, která protéká dvěma národními parky, pokutu nedostal. Inspekce vše přehazuje na krajský úřad. Ten zjistil, že majiteli areálu skončilo povolení k vypouštění odpadních vod na konci roku 2017. Krátce před tím si požádal o jeho prodloužení.

Za necelé dva roky ale nikdo nebyl schopen o žádosti rozhodnout a tak je původní povolení nadále platné. Zcela nesmyslně to umožňuje zákon, který říká, že stávající povolení je platné, dokud úřad nerozhodne jinak. Doposud povolení vydávali v Rumburku, nyní na hejtmanství zjistili, že to je v jejich gesci. Nyní čekají až jim z Rumburku předají všechny potřebné podklady.

Ačkoliv úřady měly dávno jednat, zatím si celou věc přehazují jako horký brambor. A tak si zatím můžeme vsadit. Bude příště Křinice modrá, červená nebo černá? Já sázím na červenou.