Bývalou ředitelku děčínského zámku Ivetu Krupičkovou odvolalo vedení Děčína letos v létě. Jako hlavní výhrady tehdy uvedlo způsob vedení této městské příspěvkové organizace a její hospodaření. Po odvolání Krupičkové zadalo externí kontrolu, která začala den poté, kdy byla poslána na dovolenou.

Z kontroly vznikla více než třicetistránková zpráva, která bývalé ředitelce vytýká i jistý neformální způsob vedení, údajné účelové rozdělování zakázek nebo proplácení faktur bez uvedení čísla objednávky. Celkově mělo být účetnictví vedeno v rozporu se zákonem o účetnictví.

Kontrolní zpráva ale upozornila i na mnohem vážnější problémy než jsou nedostatky v administrativě jedné z městských příspěvkovek. Ukázalo se totiž, že dlouhé roky zřejmě neefektivně funguje vnitřní magistrátní kontrola. Žádná významná pochybení podobného charakteru totiž neodhalila. Zámek bez problémů prošel také kontrolami evropských dotací.

Některé výtky kontrolorů ale pravděpodobně plynou z neznalosti místních podmínek. Podivovali se například zadání geologického průzkumu Dlouhé jízdy, která je vytesaná částečně do skály a má několik různých podloží. Přístupová cesta na zámek je v nedobrém stavu a geologický posudek měl sloužit jako podklad pro zpracování projektu její rekonstrukce. Zcela nepochopitelné je pak označení benefičních koncertů, které na zámku pořádal spolek Andělé bez křídel společně se zámkem. Veškeré příjmy ze vstupného šly na podporu nemocných dětí. Kontroloři takový postup označili za ekonomicky neefektivní. Došlo tak pravděpodobně k nepochopení smyslu existence příspěvkových organizací.