Již téměř dva měsíce vycházejí pravidelně každé úterý lidé do ulic, aby vyjádřili svou nespokojenost s premiérem Andrejem Babišem. Ob týden se střídají protesty v regionech s demonstracemi v Praze, kam zatím na tu poslední přišlo podle odhadů pořadatelů 120 tisíc lidí. Ani v regionech není účast na poklidných protestech zanedbatelná. Pravidelně se počítá v součtu na desítky tisíc nespokojených, kteří svůj nesouhlas přišli vyjádřit ve více než dvou stovkách měst a vesnic. Včetně Děčína nebo Krásné Lípy.

Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura.Zdroj: archiv

Jako všechny personifikované spory, tak i tento vyvolává především na sociálních sítích řadu bouřlivých reakcí, mnohdy až vulgárních. A to u zastánců obou stran sporu o to, zda je v pořádku, aby v čele země stál člověk s profilem Andreje Babiše.

Jedním z nejčastějších argumentů odpůrců protestů je, že demonstranti neuznávají výsledek svobodných voleb a pošlapávají demokracii jako takovou. Odpůrci, a většinou se ani nejedná o fanoušky premiéra, tak prokazují hned dvojí nepochopení.

V Děčíně se sešli lidé na čtvrté demonstraci proti Andreji Babišovi.
FOTO: Bureš, pudeš! V Děčíně lidé počtvrté demonstrovali proti Andreji Babišovi

Na žádné z demonstrací nezazněly výzvy ke státnímu převratu nebo odstranění vládních stran. Požadavkem demonstrujících je odchod premiéra Andreje Babiše nejen z vlády, ale i z politiky. Tedy člověka trestně stíhaného, ve zřejmém střetu zájmů a spolupracovníka komunistické Státní bezpečnosti. Liché jsou také výtky, že vše mohli účastníci demonstrací změnit u voleb. Většina lidí, kteří se účastnili protestů v Děčíně i Krásné Lípě je velmi aktivní ve své komunitě. Je tak možné předpokládat, že si volby ujít nenechají. Zbývá jen k volbám strhnout tu zbývající většinu nemající zájem.

Stejně tak se nejedná o pošlapávání demokracie jako takové. Demokracie a její uplatňování totiž není možné omezovat do deseti minut, které zabere jednou za čtyři nebo pět let cesta do volební místnosti a vhození lístku do urny. Demokracie znamená i dohlížení na zvolené zástupce a v případě nespokojenosti mají lidé právo dát svou nespokojenost najevo. Samozřejmě v klidu a bez násilí. Třeba na „koncertech“. A právě to se poslední týdny v českých a moravských ulicích děje.