Pandemie koronaviru se zhoršuje mnoho posledních týdnů. Již před Vánoci bylo patrné, že tehdejší rozvolnění bude mít doslova tragické následky, že bude stát životy tisíce lidí. Statistiky se začaly výrazně zhoršovat již v lednu, všech zatím graduje ve druhé polovině února. Nejen že má Česko jedny z nejvyšších denních přírůstku nově nemocných, pod náporem lidí ve vážném stavu se hroutí nemocnice. Nejen ty v Chebu nebo v Náchodu, ale i ty na severu Čech, včetně Děčína.

V děčínské nemocnici je počet volných míst na jednotkách intenzivní péče na nula, jakmile se nějaká postel uvolní, v řádu minut, nanejvýš nižších desítek minut je opět obsazená. Pacienty bylo nutné z Děčína vozit do ostatních nemocnic v Ústeckém kraji. Dramaticky se situace zhoršila minulý týden, kdy na děčínském heliportu poprvé přistál armádní vrtulník Sokol z Plzně. Jeho cílovou destinací byla Třebíč na Vysočině, na palubě pacient s covidem.


Od čtvrtka 25. února se přeprava pacientů změnila v pravidelnou leteckou covidovou linku Děčín – Morava, kromě Třebíče zamířili děčínští pacienti například do Ostravy. Pravděpodobně historicky první pravidelná letecká linka z Děčína musí přesvědčit všechny zlehčovače a popírače covidu, případně hygienických opatření, že už dávno skončila veškerá sranda. Musí, protože pokud ani v tuto chvíli neuvěří, že je zle, bude cesta zpět neskutečně bolestivá.