Děčínský basketbalový klub trápí finanční problémy. Poslední, opět stříbrnou sezónu zakončil v minusu téměř 1,8 milionu korun. Žádá proto město o mimořádnou dotaci, aby mohl i nadále důstojně hájit v nejvyšší soutěži barvy Děčína.

Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura.Necelé dva miliony korun se mohou zdát ve sportovním světě jako částka nepříliš velká. Vždyť fotbalová Sparta nebo Slavia se pohybují ve stamilionových ztrátách. Za těmito kluby stojí ale movití vlastníci, navíc rozpočty fotbalových klubů se pohybují řádově výš než těch basketbalových. Rozpočty všech českých klubů hrajících nejvyšší soutěž jsou jen zlomkem toho, s čím hospodaří Sparta nebo Slavia.

Pro Válečníky jsou tak dva miliony bez přehánění otázkou důstojného přežití, což přiznává i sám klub. Za ztrátou odpovídající přibližně šestině rozpočtu, stojí výpadky příjmů od partnerů nebo stoupající požadavky českých hráčů, kterých je na trhu nedostatek.

O tom, zda klub nechá město spadnout na dno ligy, nebo ještě níž, budou rozhodovat zastupitelé ve čtvrtek. Rada jim přidělit dotaci doporučila. „Jsem optimista. Na jedné straně vynikající dlouholetá reprezentace města a sportu jako takového. Na druhé straně se domnívám, že je správné klub podpořit, pokud si přejeme, aby byl konkurenceschopný i v následující sezóně,“ řekl náměstek primátora a bývalý basketbalista Vladislav Raška. Například opavský klub, který Děčín vyřadil v letošním čtvrtfinále, dostal od města téměř 8 milionů korun.

Pro Děčín jsou Válečníci skvělou reklamou. Pravidelně se objevují v televizních přenosech, odborníci o nich mluví s uznáním a soupeři jezdí do vyhlášené bouřlivé Maroldovky neradi. Vědí, že je tady čekají skvělí fanoušci ženoucí svůj tým. Byla by škoda příjít o další skvělé basketbalové zážitky. Navíc basketbal k Děčínu prostě patří.