Pro Děčín úplný zákaz hazardu není novinkou. Poprvé se vydali zastupitelé cestou nulové tolerance hazardu v roce 2011. Pevnost jim ale nevydržela dlouho, vyhláška prošla několika proměnami. V následujících letech bylo povoleno mnoho desítek heren, které měly omezený počet automatů a provozní dobu. Takový postup se nelíbil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který za to udělil Děčínu půlmilionovou pokutu.

Zastupitelé proto přijali před třemi lety nový právní předpis, který povolil ve městě pouze kasina odborníky považována za menší zlo. Ta v té době byla v Děčíně pouze tři. Jenže lehké uvolnění pravidel se rychle vymklo. Kasina přibyla na obou březích Labe, navíc měla daleko k blyštivému světu rulety a black jacku. Některé skladbou svých klientů i podobou připomínala spíše klasické herny.

Pokud se chce obec při regulaci hazardu, kterou jí zákon umožňuje, vyhnout jakýmkoliv pochybnostem, má dvě možnosti. Tou první je nikým neřízené bujení hazardu. Tou druhou je cesta, na kterou se nyní již podruhé vydal Děčín. Tedy úplným zákazem hazardu.

Je to také cesta, která je nejefektivnější při potírání negativních vlivů spojených s hazardem. Tedy nebezpečí závislostí, které mají devastující dopad především na rodiny gamblerů. A přestože je se zákazem spojen velký výpadek příjmů na straně města, vyplatí se. Jednotlivcům, ale i celé společnosti.