Tak prudké zvýšení nákladů na bydlení by za běžné situace stálo minimálně velmi hlasitá vystoupení odpůrců, na jejichž stranu by se zajisté přidalai řada lidí, nevyužívajících městských bytů. V České Kamenici v cenové politice rozhodně běžná situace nepanovala, za své byty si účtovala pouhých 25 korun za metr čtvereční a měsíc. Za byt 2+1 tak dostávalo město necelých 1 500 korun. Tržní cena je přitom výrazně výše, běžně okolo pěti tisíc korun.

Zcela logicky pak radnici nezbývaly peníze na to, aby se mohla o své byty řádně starat a domy udržovat. A právě na to chce podle kamenického starosty Jana Papajanovského město příjmy z vyššího nájemného využít. Mají totiž posloužit jako splátky úvěru, který umožní poměrně rychle městské domy opravit. Nejedná se přitom o nijak malou částku, ročně by Kamenice mohla získat navíc až šest milionů korun. Místo částky lehce přes dva miliony počítá s příjmem okolo osmi milionů.

Městské byty často slouží jako nástroj sociální pomoci. Nejinak tomu je a bude i v České Kamenici, která má řadu svých bytů v domě s pečovatelskou službou. Případně v nich žijí lidé, kteří jsou například kvůli svému zdravotnímu stavu nebo stavu svých dětí nízkopříjmoví. Takové radnice přes palubu neháže, nájemné s nimi vyjedná individuálně. Navíc se mohou obrátit s žádostí o pomoc také na stát a dávky podporující bydlení.

Valná část obyvatel městských bytů ale takové problémy nemá. Přesto jim jejich sousedé na bydlení nedobrovolně přispívali. To díky narovnání cen nájemného nyní skončí. Někdy je potřeba udělat i nepopulární kroky.