Při druhém pohledu je zřejmé, že velkou část českého zdravotnictví, jednu z nejdůležitějších, trápí nedostatek peněz. Může za to systém úhrad. Ten posílá za stejný výkon do velkých nemocnic násobek toho, co do malých špitálů. Například v Ústeckém kraji, kde není fakultní nemocnice, je podle ČTK průměrná úhrada za nemocniční péči přepočtená na obyvatele 9 844 korun. V Praze je to více než 30 tisíc korun. A to přesto, že Ústeckému kraji patří velmi nelichotivé přední příčky například v počtech onkologických pacientů. Je to částečně dáno i tím, že se do Prahy sjíždějí pacienti s nejvážnějšími diagnozami.

Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura.Příkladem takové nemocnice, která velkými rozdíly v úhradách trpí, je ta v Rumburku. Tu také kvůli špatně nastaveným úhradám trápí poslední roky obří ztráty. Jen ta loňská by měla vystoupat k 53 milionům, možná i výše. Pokud nedojde ke změně úhrad od zdravotních pojišťoven, není ve hře nic menšího než zdraví lidí žijících v některých regionech. Obzvlášť tak odlehlých, jako je Šluknovsko, odkud je to do nejbližší nemocnice, pokud je ta rumburská zavřená, i hodně přes 50 kilometrů.

Tato nespravedlnost se nelíbí skupině senátorů, která se obrátila na Ústavní soud. K věci se vyjádřil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle jeho vyjádření je potřeba výši úhrad srovnat, protože opravdu není spravedlivá. Ministr Vojtěch je v dvojjediné roli správce státních nemocnic a správce českého zdravotnictví. Jsou to totiž právě státem zřizované fakultní nemocnice, které dostanou například za operaci slepého střeva výrazně více než nemocnice v Ústeckém kraji. Záleží teď jen na ústavních soudcích, zda tato disproporce bude i nadále tak výrazná. Malé nemocnice si spravedlivější rozdělování peněz zaslouží.