Při všeobecné posedlosti růstem ve všech oblastech lidského konání doufají, že i letos k nim zavítá více turistů než v loňském roce. A přitom ani loni se nejednalo o vůbec malé počty lidí. Jednoznačně vedou hřenské soutěsky, kam přijelo loni více než 400 tisíc, přes 115 tisíc návštěvníků si našlo cestu do zoo v Děčíně a děčínský zámek je se svými více než 64 tisíc návštěvníků suverénně nejnavštěvovanějším hradem nebo zámkem v Ústeckém kraji.

Šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura.Zdroj: archiv

Národním parkem, který zabírá pouhých 79 kilometrů čtverečních a vzhledem k terénu je v něm jen velmi omezený počet cest, pak ročně projde podle střízlivých odhadů 750 tisíc lidí, někteří mluví až o milionu. Na nejvyhlášenější cestě k Pravčické bráně to pak během sezóny mnohdy vypadá jako na prvomájovém průvodu. Chybí jen mávátka a alegorické vozy. Ty by ale nejspíše po Gabrielině stezce neprojely.

Právě správa národního parku je asi jedním z mála, kdo nezahajuje den modlitbou za více turistů. Snaží se prosazovat udržitelný cestovní ruch. Ten nestojí na neustále se zvyšujícím se počtu turistů, což je samo o sobě nesmyslné, protože žádný strom neroste do nebe. Naopak stojí na nižším počtu návštěvníků regionu, kteří se v něm zdrží déle. Většina turistů totiž v současné době jen přijede, doslova proletí nejvyhlášenější lákadla a hybaj pryč, nanejvýš si tu dají jedno jídlo.

Pokud se ale má turismus stát opravdu výrazným a významným zdrojem příjmů celého regionu, jak o tom mnozí sní, je potřeba přesvědčit turisty, aby zde zůstali déle a především více otevřeli své peněženky. Nabídnout jim tedy nejen dostatečné ubytování, a to včetně té absolutně nejvyšší kvality, které by mělo být samozřejmostí, ale také něco navíc. Je potřeba jim připravit doprovodný program a také jim ukázat, že Děčínsko není jen České Švýcarsko. A že České Švýcarsko není jen Pravčická brána a soutěsky Kamenice.