Každý rok, někdy i několikrát, stát prostřednictvím obcí hledá volební komisaře, kterých jsou jen v děčínském okrese potřeba stovky. Erár je přitom dlouhodobě odmítá kvalitně zaplatit.

Člen okrskové volební komise si přijde za dva volební dny na 1800 korun hrubého, o něco lépe jsou na tom předsedové a místopředsedové komisí. Na první pohled se může zdát, že to není úplně málo peněz. Pokud si ale odměnu rozpočítáme na hodiny, zjistíme, že se hodinová výplata pohybuje pod sto korunami hrubého. Někdy i velmi hluboko, záleží na tom, jak moc komise je rychlá při sčítání. Přitom dnes mají podnikatelé problém sehnat brigádníky za hodinovou výplatu 150 korun.

Ilustrační foto
Obžalovaný exstarosta nebo lobbista plavby. Strany odhalily své kandidátky

Z velké části samozřejmě pokryjí potřebu komisařů samotné kandidující strany, hnutí nebo sdružení. Výše odměny ale jen těžko může být motivující pro lidi, kteří by měli nabídnout své schopnosti vedle řádného zaměstnání. Většinou tak práce zůstává na studentech a seniorech. Přitom zvýšení výplaty komisařům o tisíc korun hrubého by státní pokladnu po odečtení daně vyšlo na necelých 65 milionů korun, tedy na nepatrnou část celkových nákladů na volby. Ty mají letos činit 1,1 miliardy.

Stát tím, že drží odměny volebních komisařů na nedůstojné výši, říká jedno: Drazí komisaři, díky za vaši levnou práci, vůbec si jí nevážíme. Přitom právě na desetitisících lidí ochotných trávit dva dny ve volebních místnostech volby stojí.