Od pondělí mohou lidé na většině míst odložit respirátory, povinnost nosit ochranu nosu a úst zůstala například ve zdravotnických zařízeních nebo ve veřejné dopravě. Přesto bezmyšlenkovitě strhnout respirátory není dobrý nápad. Počty nakažených totiž začínají pomalu růst, v sousedním Sasku jsou i díky více provedeným testům varovné.

Na pondělí 14. března čekala spousta lidí. Vláda k tomuto datu slíbila výrazné omezení povinnosti nosit respirátory a svůj slib dodržela. Od jeho vyslovení ale už uplynulo poměrně dost času a v některých regionech se křivka nákaz opět začíná stáčet vzhůru.

Respirátor. Ilustrační foto.
Počty nakažených opět rostou, podle hygieniků by lidé respirátor odložit neměli

Jedním ze slibů nové vlády také bylo, že chce více dát na osobní odpovědnost lidí místo toho, aby musela někomu něco zakazovat nebo přikazovat. Teď je ideální doba ukázat, že vládní politici ve svých představách nemířili mimo a že lidé opravdu nepotřebují restrikce. Stačí, aby se zajímali o aktuální situaci a té přizpůsobili své chování. To nyní znamená nesundavat respirátory jen proto, že je již nemusíme nosit. Počty nakažených jsou totiž stále velmi vysoké. Tak vysoké, že před dvěma lety bylo celé Česko při stejném počtu nákaz prakticky umrtvené. Jak to bude dál, záleží jen na nás. Zda se vydáme cestou osobní odpovědnosti, nebo se budeme muset vrátit k příkazům.