Nechte nám stromy, žádají lidé v Rumburku místní radnici a nechtějí připustit kácení několika desítek vzrostlých stromů. Ty jsou ale podle vedení města mnohdy napadené houbami, navíc rostou na betonové desce.

Každého kousku zeleně, každého menšího lesíku ve městě bychom si měli vážit. Právě proto se vzedmula vlna odporu proti uvažovanému vykácení asi třiceti stromů na sídlišti Podhájí. Ty ale z velké části rostou na stropu jakéhosi podzemního krytu, některé stromy zakořenily dokonce i na schodišti do podzemních prostor. Jsou tak krajně nestabilní, protože nemají šanci zapustit kořeny do hloubky, brání jim v tom masivní beton.

Několika desítkám stromů hrozí v Rumburku pokácení.
Padnou v Rumburku desítky stromů? Ve městě se proti tomu zvedl odpor

Podle starosty Lumíra Kuse, který připustil, že záměr na proměnu tohoto prostoru na parkoviště může některé stromy zachovat. Nebude se ale jednat o ty, které jsou potenciálně nebezpečné. A to nejen kvůli jejich usazení na betonu, ale i kvůli napadení houbou. Některé mají dokonce odkryté i samotné dřevo.

Takové stromy přitom nemají u sídliště, nedaleko bývalého pavilonu nemocnice, co dělat. Ohrožují nejen ty, kteří se protáhnou dírou v plotu ohraničujícím tento náletový lesík, ale vzhledem ke své velikosti i lidi za plotem.