Čekali jsme na to dlouhé měsíce. Zajít si na jídlo nebo na pivo do restaurace, jít se pobavit na koncert. Pořadatelé i diváci této možnosti využívají. Jen v samotném Děčíně se za poslední týden konali tři větší akce. K těm opravdu velkým ještě krůček chybí.

Ve středu talk show s Jankem Rubešem, Kovym a Benem Cristovao, v pátek Noc kostelů a v neděli letošní první promenádní koncert Rogalo DC. To vše s diváky, i když zatím jen v omezené kapacitě. Například ta na talk show byla využita do posledního místa. Je tak vidět, že lidem po opravdu kruté zimě, především kvůli covidu, kultura opravdu chybí. Že se potřebují potkávat jinak než přes Google Meet nebo Teams.

Pořádání akcí, hlavně těch venkovních, přeje, stejně jako viru nepřeje, letní počasí. Přesto není možné podléhat falešnému optimismu, že je ta ošklivá nemoc za námi. Není a ještě nějaký čas tu s námi bude. Jak dlouho, to záleží i na nás. Nejen tím, že se budeme chovat zodpovědně, ale i tím, že se necháme očkovat. Jiná cesta k relativně normálnímu životu není. A rozhodně ji nenahradí švejkování nebo silácké řeči na sociálních sítích. Přeci jen, nechat vymřít další Varnsdorf, Rumburk a Šluknov dohromady, tedy více než 30 tisíc lidí, asi nikdo z nás nechce.