Velké emoce vyvolalo bourání velké části varnsdorfského nádraží. Krátce poté se Správa železnic pustila do zbourání menšího nádražíčka v Dolním Podluží, které nahradila nevzhledná prefabrikovaná betonová zastávka. Samotný Varnsdorf pak tento týden začal s demolicí bývalé ubytovny u Panoramy téměř v centru města.

„Od začátku jsme věděli, že objekt musíme zbourat. Budova má víceméně pouze obvodové zdi a začíná být nebezpečná,“ řekl starosta Roland Solloch. Rekonstrukce by totiž vyšla nejméně na desítky milionů korun, které město nyní nemá. Navíc by po opravě bylo velmi těžké najít pro bývalou ubytovnu smysluplné využití.

Podobných domů, které města nejen hyzdí, ale jsou i pro kolem jdoucí lidi nebezpečné, je na Děčínsku celá řada. Donutit soukromého vlastníka, aby nebezpečnou ruinu řádně zabezpečil je často velmi složité. Městům tak nezbývá než ruiny vykupovat, pokud je za co a je s kým jednat. Řadu nemovitostí totiž vlastní nastrčení majitelé, případně nekontaktní společnosti. Stát by pak obcím mohl kromě již fungujících dotací na demolice pomoci tím, že bude důsledněji vymáhat dodržování stavebního zákona. Zatím je ale, jako tolikrát, nechává na holičkách a říká: starosto, starej se.