Velké zklamání. Tak jednoduše se dá hodnotit ze strany obcí návrh novely stavebního zákona. Někteří starostové používají i silnější slova, že se někdo při sepisování nové podoby stěžejní právní normy pomátl. Ve více než dvou stovkách obcí v celém Česku totiž mají skončit stavební úřady. V Ústeckém kraji se to týká desítky měst a obcí.

Řada obcí, která má nyní přijít o stavební úřady, se před lety musela rozloučit již s finančními úřady. Jejich představitelé to tak, logicky, berou jako další vzdalování se státu občanům. Lidé totiž budou muset i kvůli každé drobnosti jezdit desítky kilometrů. Podle ministerstva pro místní rozvoj by sice neměli jezdit dál než 35 kilometrů, ale i taková cesta je mnohdy celodenní výlet. Doposud je velmi často záležitostí na pár minut. Obzvlášť, pokud pojedou lidé z hůře dostupných míst, jako jsou Vejprty na Chomutovsku nebo Verneřice na Děčínsku.

Stavba. Ilustrační snímek
Rušit stavební úřady? Nepřijatelné, mají jasno starostové v Ústeckém kraji

Stát se, jako již mnohokrát, chce ubrat tou nejhorší možnou cestou. Místo toho, aby snížil byrokratickou zátěž a nevyžadoval i k malé stavbě stohy potvrzení a dokumentů, které si navíc velmi často může sám získat, pokud by jednotlivé jeho složky spolu komunikovaly, svým zákazníkům, tedy stavitelům, služby ještě zhoršuje. Jak absurdních rozměrů byrokracie dosahuje, nedávno ukázala pražská zoo, která otvírá nový pavilon pro gorily. Všechny dokumenty potřebné pro jeho stavbu by totiž zaplnily celou dodávku.