Nových pacientů s covidem přibývá i po desítkách tisíc za den, do nemocnic přichází každý den stovky lidí potřebujících pomoc, protože je doběhl covid. Nutno podotknout, že z drtivé většiny neočkovaných. Ministr zdravotnictví proto doporučil, aby pořadatelé zrušili velké akce, tedy včetně těch adventních. Do toho se ale městům příliš nechce.

V Česku bývá často dáváno za vzor Švédsko, které se obešlo bez přísných restrikcí, které musela zavést naše vláda. Přesto i tam určitá forma varování přišla. Úřady totiž doporučily, jak se mají lidé chovat. Podobně to funguje i v Německu, kde zpravidla stačí lidem doporučení. Nepotřebují jasný rozkaz vlády nebo ministerstva.

Adventní akce v Děčíně v roce 2019
Doporučení ministerstva města netrápí, dál připravují adventní akce

Podobnou cestou se pokusil vydat minulý týden také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který pořadatelům velkých akcí důrazně doporučil je zrušit. Reakce byla více než očekávaná. Necelý týden po jeho projevu na tiskovce řada velkých měst dělá, jako by se nic nedělo, žádný covid nebyl, zdravotníci ve špitálech z nudy hrály pasiáns a vše bylo prolité sluncem a dál chystá adventní akce. Jenže opak je pravdou. Covid řádí jako nikdy dříve, zdravotníci nevědí, kde jim hlava stojí.

Pořádat v takové situaci hromadné veřejné akce je krajně nezodpovědné. Navíc města jsou součástí veřejné správy. Těžko se pak bude lidem vysvětlovat, že mají dodržovat nařízení a doporučení, když je nerespektují ani ti, kteří zastupují veřejnou moc na tom nejnižším stupni na obcích. Natož je třeba prostřednictvím městských policií vymáhat.