Důchodová reforma!

Slyšíte to ze všech stran. Možná víte, co Vás čeká a v čem spočívá. Možná to netušíte. Ale přemýšleli jste již, proč je tato reforma tak prosazovaná? Je vůbec něco takového nutné, nebo je to jen další zbytečný výmysl našich politiků?

Stát pro vás peníze nemá

Kolikrát jste se ve svém životě setkali s tím, že jste určitou situaci předpokládali, ba dokonce jste věděli, že přijde a místo, abyste jí předešli, čekali jste, až nastane ten osudový okamžik a teprve poté situaci řešili.

Stejně tak čekal i stát na to, až nebude na vyplácení penze. V roce 2008 se tak stalo. Od té doby se stát každým rokem zadlužuje na vyplácení penzí o 30 mld. korun. Je tato situace únosná ? Bude do budoucna stát schopen vyplácet penze? Samozřejmě, že ne!
Děti vám nezajistí dostatečnou penzi

Tato situace však nesouvisí čistě se špatným hospodařením státu. Je to také problém současného vývoje populace.
Vaše děti bohužel nebudou schopné zaplatit důchody rodičů. V současné době jednoho důchodce platí 2,2 pracujících. Tento poměr se však bude v budoucnu snižovat a mohla by nastat i situace, že jeden pracující bude živit jednoho důchodce. Představte si pak situaci, kdy by jeden pracující živil větší množství důchodců. Je to zajisté zákeřné.

Naše populace totiž stárne. V současné době je okolo 15 % obyvatel ČR starších 65 let a v roce 2050 bude takto starých již 30 %. Navíc se zvyšuje průměrný věk dožití obyvatel.

Nastane tedy dramatická změna, kdy na trh práce bude vstupovat mnohem méně občanů a do důchodu odejde mnohem více občanů.

Co nás čeká?

Stát bude přijímat různá opatření, aby pro něj byla situace aspoň trochu únosná, i přes neustálé prohlubování se schodku důchodového účtu.
Zvyšuje a bude zvyšovat DPH.

Bude neustále posouvat věk odchodu do penze až na neuvěřitelných 72 let.
Bude snižovat vyplácené penze, a to minimálně o 30 %.

Spořte si!

V současné době nás tedy stát nabádá k tomu, abychom si vytvořili sami dodatečné úspory na důchodový věk. A proto dojde k důchodové reformě, která je inspirována státy, kde již proběhla.

Zamyslete se… Není čas začít si spořit na penzi? A nejen proto, že to po Vás chce stát. Ale proto, abyste měli aspoň částečně důstojné stáří ?
Otázkou je: Jak spořit?

Chcete se dozvědět další informace z oblasti financí? Čtěte v Děčínském deníku každé pondělí.
Máte otázky z oblasti financí? Kontaktujte mne!
Tel.: 602 449 392
E-mail: kvendolska@centrum.cz