Druhá přímá volba prezidenta dopadla těsným výsledkem. Vítěze dělilo od poraženého 152 184 hlasů. To při účasti 5 554 596 občanů (66,6 % oprávněných voličů) věru není mnoho. Opakovaně zvolený prezident Ing. Zeman prohlásil, že chce být méně sebevědomý, více pokorný a méně arogantní.

Několik minut poté promluvil na adresu jeho nevoličů (cituji z přepisu jeho rozhovoru s exprezidentem Klausem): „Pražská kavárna, což je takové společenství sebe se utvrzujících lidí, kteří v životě příliš mnoho nedokázali, teď asi, pokud nebude chtít pět let fňukat, že neprošel její kandidát, bude muset zavřít ústa. Zdůrazňuji, zavřít ústa“ (konec citátu).

Nemohu si pomoct, ale ona „pražská kavárna”, nevoliči Ing. Zemana, čítá podle výsledků voleb nějakých 2 701 206 lidí. Možná dokonce, že ještě o pár „kavárníků” víc, tedy z těch, kteří z nějakých důvodů nešli volit. Byla jich přesně třetina.

Takže se pro další prezidentské období mnoho nemění. Pouze tříprocentní rozdíl, s nímž Ing. Zeman volby vyhrál, a ježaté výroky proti údajným nepřátelům, a to jak od prezidenta, tak od jeho podporovatelů a vykladačů jeho mouder, bezpečně kopou ještě hlubší příkop mezi spoluobčany. Škoda…

Martin Schulz, Doubice

Vítězný snímek filmového festivalu Megeti ztracená vlčice uvidíte v děčínské knihovně.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled