Takže, po třech měsících makání, mnohdy značně kontroverzního, se v úterý jednobarevná vláda Andreje Babiše dočkala debaklu. Sněmovna, respektive celá Sněmovna s výjimkou všech poslanců hnutí ANO, nevyslovila této vládě důvěru.

Došlo k tomu zcela podle očekávání. Po celé tři měsíce toho makání se Andrej Babiš nijak zvlášť nepokoušel vyjednat si nějakou poslaneckou podporu. Trochu se k němu lísal Tomio Okamura s jeho vlasteneckým projektem SPD, nicméně toho pan Babiš do koalice nechtěl. I komunisté by se rádi připojili, ale měli své podmínky a pan Babiš je rovněž nechtěl.

Ostatní parlamentní strany pravily, že do koalice nechtějí, načež si poté stěžovaly, že s nimi nikdo o případné podpoře, natož koalici, nevyjednává. Volič je z toho nějaký zmatený.

Můj soukromý odhad situace je ten, že si pan Babiš a nejenom on myslel, že prezident Zeman obhájí funkci prezidenta hned v prvním kole a poté umožní panu Babišovi prakticky nekonečné vládnutí bez důvěry. To totiž Ústava České republiky svým způsobem a při jejím „kreativním” využití vlastně dovoluje. No, to se nestalo, a tak zase nemáme vládu…

Martin Schulz, Doubice