Při procházení nekonečného vesmíru internetu jsem náhodou narazil na nějaké pojednání o fenoménu „čas". Běžně a průběžně mnoho času bádání o čase, jako fyzikální veličině, nevěnuji. A vůbec si netroufám zabrousit do filozofie, která se pojmem času zabývá často a dlouze.

Ale pro zajímavost si vám takhle při čtvrtku dovolím nabídnout cosi jako definici základní jednotky času, za kterou je v soustavě SI (mezinárodně domluvená soustava jednotek fyzikálních veličin) brána sekunda, česky též vteřina. Pevně se držte a nastojte: „Sekunda je definována jako doba trvání 9 192 631 770 period záření, které odpovídá přechodu mezi dvěma hladinami velmi jemné struktury základního stavu atomu cesia 133. Tato definice předpokládá cesiový atom při teplotě absolutní nuly."

Takže, shrňme si to. To, co je jen mžik, který skoro nezaznamenáme, pokud nejsme zrovna závislí na přesném měření času, je pro lepší mezinárodní srozumitelnost definováno zhruba pětatřiceti slovy. To je zhruba jedna pětina délky tohoto příspěvku… A pak někomu řekněte: „Tss, to máš hotový za pár vteřin…"

Martin Schulz, Doubice