Prezident Zeman jmenoval novým premiérem vlády České republiky Andreje Babiše. Je to logický krok v tom smyslu, že v našich politických zvycích je obsaženo jmenování premiérem představitele strany (hnutí), které získalo nejvíce hlasů ve volbách. Potud je vše v pořádku.

Má to ovšem háček. Nebo má to háček pro zastánce pravidelnosti demokratických zvyklostí včetně těch nepsaných. Jde o to, že poprvé v novodobé historii je premiérem jmenován člověk, který je trestně stíhán, a nic na tom nemění, že má nově získanou poslaneckou imunitu.

Nic na tom nemění ani to, že pan Babiš označuje obvinění, kterým čelí společně s dalšími osobami včetně členů jeho rodiny, za „účelová“, manipulovaná a kdo ví, co ještě. Navíc se nad ním vznáší nedokončené soudní jednání o jeho údajné spolupráci s předlistopadovou StB.

Tyto okolnosti značně omezují možnosti nové vlády získat důvěru Poslanecké sněmovny, tedy orgánu, kterému se vláda za svou činnost odpovídá. Stručně: Čekají nás zvláštní časy, v nichž se bude rozhodovat o osudu demokracie v této zemi…

Martin Schulz, Doubice