Běžela 108. minuta finále fotbalového mistrovství světa, když se Argentina po krásné kombinaci prodrala do velké šance. Střelu Lautara Martíneze sice francouzský brankář Hugo Lloris vyrazil, k odraženému míči se ale dostal Lionel Messi, který v prodloužení poslal Argentinu do vedení 3:2.

Lionel Messi se raduje z titulu mistra světa.
Nejhezčí gól MS v Kataru. Messiho genialita, brazilské nůžky či dokonalý přímák

Bláznivé finále dospělo až do pokutových kopů, po kterých se nakonec Argentina radovala ze třetího titulu mistrů světa. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášený Lionel Messi, který ve finále vstřelil dvě branky a jednu z penalt v závěrečném rozstřelu.

Petice ve Francii

A právě druhá Messiho branka v prodloužení se zvláště ve Francii hojně propírala. Jeden z nejčtenějších deníků L'Équipe bezprostředně po finále upozorňoval na to, že branka argentinské modly platit neměla - náhradníci jihoamerického týmu totiž byli na hřišti ve chvíli, kdy ještě nebyl míč za brankovou čarou.

Finálový duel pískal Polák Szymon Marciniak. Jednačtyřicetiletý sudí je na listině sudích FIFA od roku 2011. Respektovaný rozhodčí pískal i v Česku březnové derby mezi Spartou a Slavií, které podle komise odřídil bezchybně.

Lionel Messi na MS 2022.
Federer, Murray, LeBron a další. Messiho zlatou pouť opěvuje celý sportovní svět

Marciniak s odstupem času neváhal reagovat i na valnou kritiku Francouzů ohledně třetího gólu Argentiny. „Francouzi nezmínili tuto fotku, kde můžete vidět, jak je před Mbappého brankou na 3:3 na hřišti sedm hráčů,“ ukázal na jednom z předvánočních setkání s médii Marciniak.

Lidé ve Francii však stále porážku ve finále těžce kousají. Vznikla dokonce petice, která žádá opakování finálového zápasu o zlato. K dnešnímu dni má přes 300 tisíc podpisů.