Průběh skupiny E se dá považovat za prozatím nejvíce nepředvídatelný sled zápasů na fotbalovém mistrovství světa v Kataru. Z prvního místa totiž překvapivě postupuje Japonsko se šesti body a skóre 4:3.Svěřenci trenéra Hadžime Morijasa totiž v úvodním zápase překvapivě porazili silné Německo 2:1, aby poté prohráli s podceňovanou Kostarikou 0:1.

Fanoušci Íránu na tribuně katarského stadionu
Kritika, pokuty, vězení. Fotbalisté Íránu na MS namíchli režim, tresty na obzoru

Do rozhodujícího zápasu tak šli Japonci s velmi těžkým cílem - porazit Španělsko. Sny Japonců nejprve nalomil gólem v 11. minutě španělský útočník Morata, pak se ale začaly dít věci.

Japonci vytvořili nový rekord

Nadšeně hrající Japonci totiž převrátili průběh zápasu během tří minut na 2:1, velké debaty vznikly u vítězného gólu Tanaky, který znamenal konec Němců už v základní skupině. „Štěstí bylo na japonské straně. Milimetry rozhodly o tom, že Japonci na turnaji nekončí,“ napsal Tokyo Sports.

Fotbalisté USA na MS v Kataru porazili Írán
USA slaví velkolepý triumf nad Íránem na MS. Prezident Biden se po výhře odvázal

Mitoma totiž vracel míč před bránu skórujícímu Tanakovi na hranici pomezní čáry, což po zápase vzbudilo bouřlivé debaty. Na internetu pak vznikla řada vysvětlení, kdy je míč na první pohled za pomezní čarou, z jiného pohledu ale jde vidět, že jde pouze o optický klam.

Sociálními sítěmi se šíří i řada vtípků. Mezi nejlepší patří „nová vlajka“ Japonska či rozostřený obraz klíčového okamžiku.

Nic to ale nemění na tom, že nadšeně hrající Japonsko vyzve v osmifinále vicemistry světa z Chorvatska.

Mimochodem, v utkání proti Španělsku vyhrála země vycházejícího slunce s držením míče 17,7 procenta, což je nový rekord světových šampionátů.