Předchozí
1 z 5
Další

Jan Srba

Ještě před několika lety vlastnil Jan Srb poradenskou firmu. Práce pro obecně prospěšnou společnost jej přivedla do Krásné Lípy, kde později založil dnes oblíbený pivovar Falkenštejn. Rodák z Ústí nad Labem dnes žijící v Praze tráví v Krásné Lípě značnou část času. Město přitom až do roku 2005 podle svých slov prakticky neznal.

Jan Srba

„Když jsem tu poprvé před otevřením pivovaru spal, tak jsem se tu cítil jako v cizím městě. Nikoho jsem tam moc neznal. Dneska když tam jedu, tak je to můj druhý domov,“ říká spolumajitel krásnolipského pivovaru Falkenštejn Jan Srb.

Jan Srba

Cesta k založení pivovaru Falkenštejn byla souhrou náhod. Jan Srb se zajímal o řemeslné pivovary, k čemuž jej přivedl kamarád. Od roku 2005 Srb s jeho tehdejší firmou dělal projekt týkající se konceptu rozvoje cestovního ruchu pro obecně prospěšnou společnost České Švýcarsko sídlící právě v Krásné Lípě. Na to navazovaly další a spolupráce se nakonec protáhla na pět let.

Jan Srba

Nynějšího spolumajitele pivovaru napadlo, že je škoda, že se v regionu nevaří pivo. V historii tu totiž pivovary byly. Tou dobou město prodávalo dům na náměstí. Nakonec tak pivovar mohl vzniknout. Jan Srb jej spoluzakládal s Jiřím Rakem a Radimem Burkoněm.

Jan Srba

Už když se pivovar otevíral, zakladatelé přemýšleli, jak do něj dostat lidi. Dobré pivo v tom sice pomůže, ale je potřeba nabídnout lidem něco víc. V pivovaru Falkenštejn se tak začaly konat cestovatelské přednášky, na které se nabalily další akce. Dnes se tu také koná oblíbený PubQuiz. „Rozhodně si chceme udržet roli kulturní nebo společenské instituce a nebýt jenom hospoda a producent piva,“ uzavřel Srb.