Předchozí
1 z 5
Další

Herec Jiří Bartoška.Zdroj: Deník

Český herec a filmový organizátor Jiří Bartoška se narodil v roce 1947 v Děčíně. Studoval na Gymnáziu v Pardubicích a brněnské JAMU. Dětskou zálibou Jiřího Bartošky ale bylo malování. Bavilo jej natolik, že se chtěl stát kunsthistorikem. Na vysokou školu, kam se hlásil, ho ale nepřijali. Brzy ho stihla povinná vojenská služba, sloužit šel do Brna. Díky herečce Janě Švandové se pak mladý vojín ocitl právě u přijímaček na JAMU.

Herec Jiří Bartoška.Zdroj: Deník

„Jana s Eliškou Balzerovou studovaly v prvním ročníku. Do té jejich party, kde byl taky Bolek Polívka, mě přitáhla Švandovka, znali jsme se z Pardubic, byli jsme spolužáci na gymplu. Z fóru se mě tenkrát ptaly, co chci dělat, a protože jsem to pořádně nevěděl, byla šedesátá léta, plánoval jsem si, že po vojně vyjedu někam ven, poslaly za mě přihlášku na herectví. A mně přišlo předvolání na talentovky. Bral jsem to jako šanci ulejt se na dva dny z vojny. Připravoval mě Bolek,“ svěřil se Deníku letos Jiří Bartoška a přiznal, že se na vysokou dostal tak trochu omylem. Jeho spolužáky byli na JAMU i Karel Heřmánek a Pavel Zedníček.

Herec Jiří Bartoška.Zdroj: Deník

Přibližně rok pak hrál Bartoška v brněnském Divadle na provázku. Na Moravě se potkal herec také se svou manželkou Andreou. Vzali se v roce 1976 a svoji jsou dodnes. Ještě před svatbou, v roce 1973, však Jiří Bartoška přesídlil opět na sever Čech, tentokrát do ústeckého Činoherního studia. V roce 1978 přešel do pražského Divadla Na zábradlí. Na podzim 1991 odešel Bartoška s téměř celým souborem ze Zábradlí a společně vytvořili svou vlastní scénu, Divadlo Bez zábradlí.

Herec Jiří Bartoška.Zdroj: Deník

Jiří Bartoška kromě hraní v Divadle Bez zábradlí zastává od roku 1994 funkci prezidenta jednoho z nejstarších filmových festivalů v Evropě, Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který je dnes jedním z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. Tady spolupracuje zejména s uměleckou ředitelkou a filmovou kritičkou Evou Zaoralovou. Herec zazářil například ve filmech Je třeba zabít Sekala z roku 1998, Všichni moji blízcí z roku 1999 a Teorie tygra z roku 2016. Ve stejném roce bojoval také s rakovinou mízních uzlin, kterou úspěšně porazil.

Herec Jiří Bartoška.Zdroj: Deník

V roce 2021 se fanoušci jedné z nejvýznamnějších osobností na české filmové scéně mohou těšit na nový film Petra Kolečka Božský děda, ve kterém Bartoška ztvární hlavní roli. 73letý herec v něm původně hrát nechtěl, po přečtení scénáře však změnil názor. Role lékaře, který žije dvojím životem, jej nakonec přesvědčila.