Předchozí
1 z 5
Další

Bohuslav Jindra.Zdroj: Archiv rodiny

Loni 18. července tomu bylo už 40 let, kdy zemřel spoluzakladatel učňovského školství v Děčíně Bohuslav Jindra. Jindra se narodil v roce 1907. V květnu roku 1945 se se svou rodinou do Děčína přistěhoval z Vlašimi. Tady nejprve pracoval jako mistr nástrojárny, poté nastoupil jako zástupce ředitele otevřené učňovské školy, kde začal s kolegy po opravě zničené části budovat školu pro první poválečné učně.

Bohuslav Jindra.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská

Bohuslav Jindra začal na škole vyučovat technologii. Aby získal potřebné vybavení laboratoří, ve svém voze Aero 30 objížděl podniky v severních Čechách. Během krátké doby mikroskopy, tvrdoměry a závitoměry obdržel.

Bohuslav Jindra.Zdroj: Archiv rodiny

V roce 1948 se rozhodlo o zakládání Odborných učilišť státních pracovních záloh (OUSPZ), a tak vzniklo odborné učiliště na Dělnické ulici v Děčíně pod číslem 8 pro obor nástrojař, zámečník a soustružník. Pro výuku Bohuslav Jindra zajišťoval obráběcí stroje a navštěvoval strojírenské podniky v Děčíně, Tisé, Jedlce, Benešově nad Ploučnicí, Varnsdorfu a v Liberci.

Bohuslav Jindra.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská

V roce 1970 se Jindra stal krajským školským inspektorem pro odborná učiliště. Jako inspektor pracoval až do odchodu do důchodu. Poté vypomáhal jako řečník na pohřbech. Se svou ženou Marií Jindrovou vychovali dva syny.

Bohuslav Jindra.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská

V roce 2017 přivítala Střední škola řemesel a služeb v Děčíně vzácnou návštěvu. Rodina Bohuslava Jindry sem totiž přijela odhalit vzpomínkové obrazy. Zároveň tu oslavila jeho nedožité 110. narozeniny. Tablo učitelského sboru původní učňovské školy a fotografie spoluzakladatele učňovského školství a učitele strojírenství Bohuslava Jindry visí ve vestibulu. Škole je věnovali jeho synové, vnoučata a další členové rodiny.