Kdy jste uspořádal svůj první festival?
To jste mne dostal, musím přemýšlet …, Labefest jsem měl v hlavě dlouhá léta, vize byla celkem jasná, a pak jsem se domluvil se statutárním městem Děčín na jeho realizaci v rámci městských slavností v roce 2007. Byl to v Děčíně první počin tohoto charakteru, navíc na tomto místě na břehu Labe, kde se nikdy nic takového nekonalo. Vidíte, a dnes má toto místo pověst jednoho z nejkrásnějších festivalových areálů v ČR. Přípravám jsme tehdy věnovali hodně času a energie, šlo vůbec o to, jestli je reálné na nábřeží pod zámkem festival uskutečnit. Berte to jako zelenou louku, kde chcete něco zorganizovat, to znamená myslet na všechno, technika, logistika akce, zázemí, catering, elektřina atd… Řešili jsme různé varianty, jak nasměrovat zvuk, aby se netříštil o skály, a po konzultacích se zvukaři vznikla varianta, která s lehkými obměnami v rámci zkvalitňování zázemí funguje dodnes a zvuk „posíláme“ po proudu. „Trpím“ vizemi. Dnes už je to pro všechny běžná věc a počet návštěvníků každým rokem stoupá.

Jak náročná je příprava Labefestu?
Náročné je to velmi a zeměkoule se v tu chvíli otáčí velice rychle, je těžké s ní běžet a držet krok. Sotva skončí jeden ročník, hned se zahajují přípravy toho dalšího. Vypadá to, že je v ČR asi nejvíc festivalů na počet obyvatelstva, od jara vidíte okolo silnic stále více billboardů lákajících na festivaly. Je to usilovná práce celého týmu, nejsem samozřejmě sám, jen jsem měl na začátku myšlenku a obklopil se skvělými lidmi jak přímo od nás, tak z agentury Wink, se kterou spolupracujeme. Každý máme své úkoly a úlohy.

Co je největším problémem v dnešní době, sehnat sponzory a finance, nebo kvalitní interprety?
Labefest je pořádán jako součást městských slavností v Děčíně a významnou část rozpočtu nese na svých bedrech město. Díky tomu je také Labefest nejlevnější dvoudenní festival v ČR s tak našláplým Line upem. Na scénu samozřejmě vstupují také partneři, kterým patří také veliký dík. Letos jsme se dostali do takové děčínské anomálie, že máme tři generální partnery a jednoho hlavního. I místní silné firmy chtějí být součástí a podpořit kvalitu života ve městě, je to skvělé. Pak jsou zde další finanční zdroje, tj. vstupné a catering. Labefestu se již dlouhá léta daří udržovat kvalitní Line up, díky tomu jej také navštěvuje stále více diváků, kteří zdaleka nejsou jen z Děčína, jeho věhlas roste. Posuďte sami letošní obsazení Rybičky 48, Olympic, Ben Cristovao, No Name, Vypsaná fiXa, Th!s s Vojtou Kotkem, Imodium nebo Sabina Křováková. V rámci soutěže Labefest Talent dáváme šanci také začínajícím kapelám. Interpreti se musí objednávat s velikým předstihem, jak jsem už řekl, festivalová konkurence je veliká. My sami jsme z jednodenního festivalu udělali před třemi lety dvoudenní.

Setkáváte se s nějakými specifickými požadavky od vystupujících?
Nemyslím si, že bychom ze strany interpretů řešili nějaké požadavky vybočující z řady. Je to specifická branže, pohybujete se v říši umělců a bohémů a většinou jsou to fajn lidi, kteří mají světu co říct. Kdyby nebyli dobří, tak by je lidi neposlouchali. Jeden anomální požadavek bych ale zmínit mohl. Souběžně s Labefestem se ve stejné lokalitě koná Adreanalin Challenge a jednou z jeho disciplín je Extreme Travers přes kaňon Labe do věže zámku. A jsou tací interpreti, kteří mají touhu si to vyzkoušet, určitě věří pověře, že to povzbuzuje tvůrčí múzu. A tak se nad labským údolím před svým koncertem proletěli už Kuba Ryba z Rybiček 48, Pekař a letos se na adrenalinovou výzvu chystá Vojta Kotek. Labefest má prostě svou nezaměnitelnou atmosféru!

Jak po letech zkvalitňujete zázemí pro návštěvníky? Na co se mohou těšit letos?
Chceme, aby si návštěvníci odnášeli kulturní zážitek a pohodu, proto soustavně pracujeme na kvalitě Labefestu obecně. Co se týká návštěvníků, tak začínáme už prodejem vstupenek, a ty lze pohodlně zakoupit v síti Ticketstream a portálu VstupenkaDěčín.cz. Eliminujeme fronty u vstupů do festivalového areálu třemi vstupy a vstupenky mají QR kód pro rychlé načtení a odbavení návštěvníků. O kvalitě Line upu jsem už mluvil, a dbáme samozřejmě na kvalitu zázemí interpretů. A aby byl zážitek z festivalu ucelený, důraz klademe i na kvalitní a pestrý catering, čistotu a taky další doprovodný program. V pátek večer se návštěvníci můžou těšit na slavnostní ohňostroj. Desetiminutová show ponese název „Hvězdné války – Nové naděje“, v sobotu se rozeběhne Adreanalin Challenge, a kdo si bude chtít odpočinout, může navštívit klidovou zónu na Mariánské louce pod zámkem, kde bude probíhat dřevosochání a Běláskové klání pro děti.