Historicky 1. akustické turné zlatého slavíka Miro „Meky“ Žbirky zavítá ve středu 30. září do divadelního sálu Domu kultury Litoměřice, kde zahraje od 19.30 hodin. Už 8. října navštíví Krušnohorské divadlo Teplice, 10. října je v České Lípě a 18. října v Městském divadle Most. Žbirkovi se v roce 1982 povedl husarský kousek, ze slavičího trůnu „sesadil“ Gotta.

Do divadel

Turné zažije 20 divadelních sálů v ČR. Meky všude zazpívá své hity téměř bez elektriky. Šňůra začala 25. září v Děčíně. „Zvláštní důvod to nemělo, ale jsem rád, protože jsem zde dávno nehrál,“ ohlédl se s tím, že děčínská show měla skvělou atmosféru. „Přistihl jsem se, že se s diváky bavím. Bylo to o komunikaci mezi námi a silné bylo, když se mnou některé skladby publikum odzpívalo. Až jsem se trochu bál o krásné divadlo,“ řekl.

Novinka: Tento song

Publikum reagovalo na každou skladbu i proto, že Meky hraje většinu svých hitů.

„Ovací se dostalo například Co bolí to přebolí, zpívám ji s hostující Marthou, ale i novince Tento song, která právě rotuje v rádiu opět s hostem Magdalenou Šalamounovou,“ uvedl Miro Žbirka. A připomněl, že tento hit je předzvěstí jeho nové desky Empatia.

Do konkrétního divadla se ale netěší. „Těším se totiž na všechna. Jak jsem měl možnost vidět v Děčíně, je to krásné prostředí s úplně jinou atmosférou než třeba v hale.“

Dojde i na Ordinaci

Meky slíbil, že určitě na akustických koncertech nezapomene ani na písničku Někdy stačí dát jen dech, kterou proslavil TV seriál Ordinace v růžové zahradě. „I ji zahrajeme v akustické podobě,“ řekl. A prozradil, jak úspěch tohoto hitu dnes vnímá. „Když jsem ho psal, netušil jsem, jak dlouho bude tento seriál na obrazovkách. Byl to nízkorozpočtový projekt na omezený počet dílů a jsem rád, že se mu nakonec tak dobře daří,“ svěřil se Miro Žbirka.

Výchovný koncert?

Melodické a snadno hratelné jsou i písničky ze dvou anglicky zpívaných Žbirkových CD pro děti. Zazní ale některé z nich i živě na Mekyho akustických koncertech? Nebo coververze „cizích“ hitů?

„Písničky pro děti Songs For Boys and Girls mě bavily, ale na těchto koncertech se asi neobjeví, i když kdoví? Někdy se improvizaci nebráním, když bych viděl v publiku více dětí. Coververze ale ne, jen občas zařadím pro představování kapely Hey Jude,“ dodal.