O programu tradičního severočeského festiválku Závislý Zubr jsme si povídali s Michlem Kozákem, jedním z jeho pořadatelů.

Co je letos nového, přijede někdo, kdo na Zubrovi ještě nebyl?
Polovina programu je z účinkujících, kteří v Zubrnicích nikdy nebyli. V pátek zahrají „místní" Sníh na schodišti a pražští Bouchací šrouby. Na sobotu máme čtyři nová hudební uskupení plus dvě nová divadla.

Už loni jsme o něj přišli, ale ani letos nebude Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka. Proč? A je šance už za rok v Zubrnicích?
Pozvaní byli. Naposledy hráli na dětském dnu v Hrochově Týnci. Do Zubrnic se nestíhají přesunout, po zemi je to příšerná štreka. Teď jsou tak na půli cesty, snad příští rok konečně dorazí.

I politická satira

Na která divadla zvete, co od nich uvidíme? Na co se mohou těšit děti a na co dospělí? A pobaví i nějaké osvědčené divadlo?
Sobotní dopoledne zahájí divadlo Hroch, kombinace dřevěných loutek, herců a rekvizit. Hrají zejména pro děti, pro ty vystoupí i maňáskové divadlo z Benátek nad Jizerou. Divadlo KAM chystalo překvapení, ale nakonec nepřijede. Pro dospělé snad vystoupí divadlo Padni jak padni s nějakou lehkou politickou satirou.

Po čase přijde na řadu i kapela z Ústí nad Labem, konkrétně Sníh na schodišti neboli Sněhuláci. Znáte je, slyšel jste je?
Sněhuláky jsme slyšeli pouze z nahrávek a moc se nám líbí. Věříme, že naživo budou ještě lepší. Snad se u nás zabydlí.

Ale aby to nebylo jen „o nás bez nás", Deník dává prostor i samotným Sněhulákům, kapele chválené, kvalitní, oblíbené. Odpovídal za ni baskytarista Karel Opatrný…

Nevídané, máte nové promo fotky. Kde vznikly?
Vznikly po hraní na Čajů festu na zahradě Čs. rozhlasu a jsou od Efky Svobodové. Téma vzniklo na místě pokušení pokusit se oběsit Josku na kapelní lampičce jsme nedokázali odolat. No a důležité je, že tam už byl i náš nový člen, Póža.

V pátek 26. června jste na festiválku Závislý Zubr v Zubrnicích. Je to poprvé?
Je, v Zubrnicích jsme ještě nehráli. Asi žádnou z kapel, co tam s námi hrají, jsem ještě neslyšel, těším se. Zubr má hezky ujetý plakáty.

Turné po Česku

Co ještě letos Sněhuláky čeká?
Na podzim 2015 plánujeme miniturné sérii akcí (Liberec, Hradec Kr., Louny, ÚL…). Akci ve svém městě zařizuje domácí kapela zatím tedy máme čtyři kapely a čtyři města… V ÚL akce bude 28.listopadu v Big Bangu.

A další zásadní novinky u vás?
Asi dva měsíce máme nového kytaristu Póžu.

Ale ten přeci hraje i sám nebo s kapelou Will Eifell Trio…
My jsme ho oslovili už dřív, ale až teď to klaplo. Jeho první koncert s námi byl hned na Prvomájovém festiválku. A s naším koncertem i s festiválkem jsme byli spokojení. Teď máme odehráno spolu asi pět koncertů obzvláště letošní Antikotel v Lounech se povedl! Učíme se starší věci, ale už připravujeme i nové skladby. Muzika přibejvá a kapela jede!